Ana Sayfa Kuş Davranışları Muhabbet Kuşu Neden korkar

Muhabbet Kuşu Neden korkar

40753
0

Muhabbet Kuşu Neden korkar Korktuğu 5 şey

Sizin de bir muhabbet kuşunuz varsa bilirsiniz. Biraz ürkek yapıya sahiptirler .Doğada yaşayanları yırtıcı hayvanlardan korkup ürker , evde yaşayanları ise nelerden korktuklarını umursamayan bazı sahipler yüzünden iyice ürkek hale gelirler… Böyle olunca da kendilerini korumak için sürekli olarak savunma halinde olurlar . Zira, bize zararsız ve önemsiz gibi görünen şeyler minik dostlarımız için büyük korku kaynağı olabilir.

Bir defasında kuşlarımızdan boncuk, bize çok alışık olmasına rağmen, gün boyunca ben yaklaştıkça kaçmıştı.önce Neden kaçtığını anlayamadım Ama sonra giydiğim kıyafetin üzerindeki renkli geometrik desenlerden korktuğunu anladım. Kıyafeti değiştirdiğimde ise korkusu geçmişti.

Tabiki Tüm evcil kuşlar aynı şeylerden korkar demiyoruz. Zira Sizlerin de bildiği gibi kuşların karakterleri farklı ve korktukları şeyler de farklı. Ancak Bu videoda sizlere kuşların genel olarak en çok korktuğu 5 şeyden bahsedeceğiz.

Muhabbet Kuşu Neden Korkar

1. Yüksek ve ani sesler

Çoğu kuş aniden gelen beklenmedik yüksek sesler ile irkilir ve ürker. Örneğin biden yere düşen yüksek sesli bir cisim, Sessizlik içindeyken birden çalan telefonlar, Çarpan kapılar, sirenler, bağırışlar veya yangın alarmları gibi şeyler kuşunuzu  korkutup strese sokabilir.

Kuşunuzu ne tür seslerin rahatsız ettiğini ve ne ölçüde rahatsız ettiğini anlamak zaman içerisinde gözlemleyerek mümkün olacak

Yani korktukları anlarda nelerden korktuklarına bakın.Ve emin olun.böylece onları bu korkularından nispeten kurtarabileceksiniz.

2.Diğer Evcil Hayvanlar

Biliyorsunuz muhabbet kuşlarının ana vatanı Avustralya dır. Orada,Vahşi doğada yaşayan Muhabbet kuşlarını şahinler, baykuşlar veya kartallar gibi diğer büyük kuş türleri korkutur. Hatta yılanlar ve maymunlar için de av olma riskleri vardır. Ev kuşlarını ise genellikle evde beslediğimiz kedi, köpek gibi diğer evcil hayvanlar korkutabilir. Bu nedenle kafeslerini  onlardan uzakta tutmalı ve onlarla aynı ortamda iken kuşlarımızı serbest bırakmamalıyız.

3. Değişiklikler

Muhabbet kuşunun bir şeylere alışmaları biraz zaman alabilir. Kafeslerinde ya da bulundukları odada yapılan değişiklikler onları ürkütebilir.  Bazen Kafeslerinin içine veya çevresine yeni bir şey yerleştirdiğinizde korkup uzaklaşabilirler. güvende hissetmeleri  için zamana ihtiyaçları vardır.

Ev kuşlarının ağacını bilirsiniz. Biz ağacı yapıp ağaca uçmaları için heyecanla tüm kuşlarımızı  serbest bıraktığımızda her biri başka bir tarafa uçuştu. Ağaç onlar için büyük ve alışılmadık bir nesneydi. Bu da onların ürküp kaçmasına beden oldu. Biraz zaman geçtiğinde alıştılar ve onlar için  ağaç vazgeçemedikleri eğlence alanı oldu.

Kafeslerinin içine yeni bir obje koyduğunuzda, özellikle çok renkli oyuncak, salıncak veya bir merdiven gibi, bu kuşunuz için ürkütücü olabilir.Hele de kafese koyduğunuz obje öncekilerden şekil, büyüklük ve renk olarak çok farklıysa büyük ihtimalle ürkecekler.Üstelik kafeste kaçacak yerleri yok. Bu onları daha da strese sokacak. Unutmayalım ki kafesler onların evleri, uyuma alanları. Yani kendilerini en çok güvende hissettikleri yer.. Bu nedenle korkmayacaklarına emin olduğunuz , emin değilseniz de dış ortamda aşina olmasını sağladığınız bir objeyi kafesine asmalısınız.

4. İnsan ve Elleri

Muhabbet kuşları henüz evcilleşmemişse, yani insanlarla bir arada ve haşır neşir olmamışsa korkularından biri de insan olacaktır. Biz insanlar ise  iletişim kurmak için kuşlara yaklaşırken ellerimizi kullanırız. Mesela kafeste herhangi bir  düzenleme yapmak için uzattığınız  elleriniz  onlara  kocaman pençe gibi  görünebilir bu da onların en çok ellerden korkmasına neden olur. Oysa ki kafese elinizi uzatsanız bile  size güven duyan bir kuş elinizden korkmayacaktır.

Bazı kuşlar ise hiç bir şekilde elde durmazlarken omuzunuzda, dizinizde, kolunuzda ya da başınızın üstünde rahatça durabilir. -Bunun sebebi büyük olasılıkla daha önce elle yakalanarak korkutulmuş , elin içine hapsedilerek özgürlüğü kısıtlanmış olmasıdır. Böylece kuşunuz geçmişte yaşadığı bu tür travmalar yüzünden size alışsa da elinize gelmeyi tercih etmeyebilir.

Bu sebeple eğer yeni bir kuş sahiplenmişseniz, kuşunuz eve geldiğinde

 size ve ortama henüz alışık değilken  odaya salmak ve tekrar kafese koymak için elle yakalamaya çalışmak güvensizliğin başlangıcı olabilir. Buna  çok dikkat etmelisiniz. 

Bazı kuşlar  güvenmeyi daha hızlı öğrenebilir.Yine de muhabbet kuşunuzun  arkadaşı olduğunuzu ve ona hiçbir şekilde zarar vermeyeceğinizi anlaması  bir süreçtir.

5-Cisimler ve eşyalar

 Evcil kuşların bir çoğu Evinizde kullandığınız  bazı elektronik eşyalardan  ya da  değişik şekil ve ebatlardaki diğer  eşyalardan korkabilirler.

Mesela elektrik süpürgesinden  ya da yer silme paspası ucundaki püsküllerden korkabilirler.

Onları korkutacak, Onların strese girmesine neden olabilecek şeyleri  gözlemleyip tahmin ederek, korkularını en aza indirebiliriz. 

Peki, kuşunuzun korktuğunu Nasıl anlarsınız.

kuşunuzun bir şeyden korkmuş olabileceğini şu hareketlerinden Anlayabilirsiniz 

  • Hızlı hızlı nefes alma gagasının sürekli açıp kapadığında fark edersiniz
  • Kafesin içinde sağa sola uçuşmak
  • Gözlerde büyüme
  • sulu dışkı
  • Sürekli, tiz bir çığlık

Bu işaretlerden herhangi birini fark ederseniz, kuşunuzun korkusuna veya stresine neyin neden olabileceğini belirleyebilirsiniz. Unutmayın, kuşunuzun güvenliğinden, sağlığından siz sorumlusunuz. Ona iyi baktığınızda  uzun yıllar boyunca  mutlu bir arkadaşlığınız olacaktır.

Bu konu ile ilgili söyleyeceklerimiz şimdilik bu kadar.. Bir daha ki  videoda görüşmek dileğiyle 

Hoşçakalın kuşlarınızla mutlu kalın

Muhabbet Kuşu Neden Korkar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz