Ana Sayfa Kuş Davranışları Muhabbet Kuşları Depremi Önceden Hisseder mi?

Muhabbet Kuşları Depremi Önceden Hisseder mi?

18973
0

Muhabbet Kuşları depremi Önceden hisseder mi?

Gecenin bir yarısı kuş odasından gelen çırpınma ve kanat sesleri  işittim. odalarına koştum ve ışıklarını açıp onları sakinleştirmeye çalıştım. Niçin paniklediklerini anlayamamıştım. Bir şeylerden ürktükleri belliydi .Yaklaşık 1 dakika gibi bir süre geçmişti ki hemen yanımda duran dolap sallanmaya başladı.Avizeye baktım, o da sallanıyordu

Bunun bir deprem olduğunu anladım ve televizyonu açtım.Düzce’de meydana gelen , aynı zamanda İstanbul ‘da da hissedilen 6,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini duydum

Kuşlarımın Uykusundan uyanıp panikleme sebeblerinin yaşadığımız bu deprem ile ilgisi var mıydı?

Hayvanların güçlü sezileri olduğu aşikar.. ama kuşlarımın bu yöndeki erken sezgilerine ve tepkilerine ilk defa şahit oldum.

Bu konuyu araştırmak istedim. Gerçekten kuşlarımın o gece verdikleri tepki bir deprem sezgisi miydi?

İnternet araştırmalarımda ; birçok kuşun İkincil dalgalarından daha hızlı hareket eden Birincil dalgalarını tespit edebildiğini öğrendim.

Yani, P dalgaları adı verilen sismik dalgaların ilk turu, insan kulağı tarafından tamamen duyulamaz, ancak muhabbet kuşu tarafından algılanabilir.

Sismik dalgaların ikinci turu S dalgaları ise artık deprem meydana geldiğinde bizim de hissettiğimiz titreşimlerdir.

 

Uzmanlar, Muhabbet kuşlarının bu özel yeteneğini olağanüstü işitme ve koku alma duyularından aldıklarına inanıyor.

Araştırmalar, işitme duyularının bizimkinden dört kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Ve Yüksek frekanslı sesleri, yani işitme sınırlarımızın çok ötesindeki sesleri, kolayca algılayabiliyorlar.

Muhabbet kuşları Depremi  koku yoluyla da algılayabiliyor.  Biz depremi hissetmeden önce Yeraltındaki kayaların kırılması , yüzeye yakın büyük miktarlarda radyoaktif gazların salınmasına neden olur.

İnsanlar bu gazların kokusunu alamazlar. Ancak Muhabbet Kuşları, olağanüstü koku alma duyuları sayesinde bunu yapabilir.

Özetle,  kuşların çok düşük frekanstaki sesleri ve sarsıntıları duyabildiğini öğrenmiş oldum.Algıları onları korkutmuş ve tedirgin etmiş buda onların. çırpınlarına neden olmuştu

Kasım 2022 düzce depreminde kuşlarımında hissettiği buydu

muhabbet kuşlarımın da hissetttiği buydu, algıları onları korkutmuş ve tedirgin etmiş, bu da onların çırpınmalarına neden olmuştu.

ABD Jeoloji Kurumu tarafından yapılan araştırmalara göre deprem öncesinde Kuşlar, garip davranışlar sergileyebiliyor.Üstelik bu davranışlar her kuş türünde farklı olabiliyor.

Mesela Muhabbet kuşlarının deprem gelmeden 1 ila 3 dakika önce çırpınarak telaşlandıkları ve aşırı ses çıkardıkları da  yazılanlar arasında. Bazı muhabbet kuşları da yüksek sesle ve peş peşe çığlık atarak tepki veriyor.

Martılar ise belirtilerini gökyüzünde çığlıklar atarak, denizden gece bile uçarak veya çatılarda toplanarak gösteriyorlar .

Horoz ve tavukların da depremden önce ilginç sesler çıkardıkları ve

ağıllardan kaçmaya çalıştıkları görülmüş.

2023 yılında yaşanan Kahramanmaraş depreminde, medyada kuşlarla ilgili bazı görüntüler ortaya çıktı. Örneğin şu anda izlediğiniz görüntüler Maraş depreminden hemen önce çekilmiş görüntüler. Genellikle kuşlar iyi göremedikleri için gece uçmazlar. Ama burada tedirgin bir şekilde daire çizerek uçan bir grup kuş görülüyor.

Hayvanlar hassas duyuları nedeniyle, hayvanlar  depremi en erken evrelerinde, etrafındaki insanlardan önce hissedebilirler,

Türkiye de bir deprem ülkesi maalesef zaman zaman ülkemizde depremler yaşanacak

O dönemde evlerimizde beslediğimiz hayvanların titreşime ne kadar duyarlı olduklarını  tepkilerini  kendimiz de görmüş olacağız.

Böylesine büyük deprem felaketlerinin bir daha yaşanmaması dileğiyle

Hoşçakalın kuşlarınızla mutlu kalın.

Muhabbet Kuşları Depremi Önceden Hisseder mi?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz