Ana Sayfa Kuş Davranışları Muhabbet Kuşu ısırma Sorunu

Muhabbet Kuşu ısırma Sorunu

76875
1

Muhabbet Kuşu ısırma Sorunu Isırmasının 7 Nedeni

Muhabbet Kuşum Beni ısırıyor diyorsanız ısırmasının 7 nedeni

Muhabbet kuşları korkularını, öfkelerini, hayal kırıklıklarını, rahatsızlıklarını ve kıskançlıklarını ifade etmenin bir yolu olarak bazen  aniden ısırmaya başlayabilirler. Her durumun bir çözümü vardır veya kendiliğinden ortadan kalkabilir , bu nedenle daima kuşunuzun hareketlerini takip etmelisiniz 

Zira muhabbet kuşları oldukça eğlenceli kuşlardır. Çok iyi bir bağ kurulduğunda insan canlısıdırlar ve  iyi bir dost olurlar. Ancak  bazen de sahiplerin yaptığı hatalı davranışlar, kuşun dönemsel  şartları ve duygu değişimleri onları   ısırmaya teşvik edebiliyor. 

Bu videomuzda sizlere evcil kuşlarımızın ısırma nedenlerini anlatacağız.

Korku ve stres sebebiyle ısırma

 

Evcil kuşlar  hassastırlar ve bir çok seyden korkabilirler. Korku da onları strese sokar ve  bu sebeple ısırma eğiliminde olabilirler. Örneğin Muhabbet kuşunuz evinizde yeniyse, ısırmasının en olası nedeni korku veya endişedir. özellikle muhabbet kuşunun kafesine elinizi uzatıp bölgesini işgal ettiğinizde  kendini savunmak için sizi ısırabilir.  Onu dışarıya saldıktan sonra yakalamaya çalışmak avuç içinde tutmak da yeni kuşunuzun diğer ısırma nedenlerindedir. Size güven duyuncaya kadar ısırmasına neden olacak davranışlardan kaçınmalısınız. 

Bunun dışında   kafes içinde veya kafes dışında alıştıkları şeylerin  değişikliği de onları strese sokabilir. Kafesin yerinin değiştirilmesi, kafes içine  onların korkacağı aksesuarların eklenmesi veya sevdiği oyuncakların çıkarılması  strese neden olabilir.Bu değişikliklerin sürekli yapılması  onları ısırmaya teşvik edebilir.

Uykusuzluk Yorgunluk sebebiyle ısırma

Daha önce ısırmayan kuşunuz artık ısırmaya başlamışsa şu nedenlerden dolayı ısırıyor olabilir. Gece uykusunu alamamış ve sürekli ışık altında kalmıştır. Bu sebeple kuşlar agresif ve yorgundur bu durum da onu ısırmaya teşvik edebilir.

Gün batımından sonra  kuş farklı  bir odaya alınabilir eğer aynı odada bulunuyorsanız kafesin üzerini örterek uyumasını sağlayabilirsiniz.

Tehdit altında hissetmesi sebebiyle ısırma

 Kafes muhabbet kuşlarının kendilerini güvende hissettikleri özel alanlarıdır.  Kafes içerisine el uzatmak kuşu yakalamak  kuşlar için genellikle çok  ürkütücüdür. Henüz size güven duymayan bir kuşa bu hareketin sıkça tekrarlanması onun için bir travmaya dönüşebilir  ve kendisini tehdit altında hissedince de ısırabilir. ısırdıklarında korkup elinizi çekerseniz kuş her elinizi uzattığınızda çekmeniz için ısıracaktır.  

Eğer kafes içinde bir değişiklik yada bir temizlik yapacaksanız kuşu kafes dışına alarak yapmalısınız.Kuşunuz kafesten çıkmıyorsa kafesin üst  tellerini çıkararak kendiliğinden çıkmasını sağlamalısınız. Henüz güven duymayan kuş için mümkün olduğunca kafes içine elinizi uzatmamalısınız.

Kıskançlık sebebiyle ısırma

Muhabbet kuşları, sahipleriyle yakın bağ kurduysa  doğası gereği  sizi  paylaşmak istemeyebilir ve eşi olduğunuzu hissedebilir. Size yakın olan başka bir kuşu yada kişileri ısırabilir.

Başka bir canlı ile  vakit geçirmenizi kıskanıyorsa, sizi de ısırabilir.Bu durum sıklaşmaya devam ederse kıskançlık nöbetlerine yol açar.Bu durumda bazı önlemler almanız gerekebilir.

Onunla daha çok oyun oynayıp vakit geçirebilir ve ısırmasına fırsat vermeden dikkatini dağıtabilirsiniz, ya da ona bir eş bulabilirsiniz.

ilgi ve oyun isteğiyle ısırma

Eğer kuşunuzu oda içinde serbest bıraktığınızda elinize gelip aniden ısırıyorsa  dikkatinizi çekmek yada oynamak istediğini söylemek için yapıyor olabilir. Kuşunuz oyun sırasında çok heyecanlanabilir ve yanlışlıkla da ısırabilir. Oyun oynarken sizi ısırdıysa bu saldırgan bir davranış değildir. Sert bir ısırık acı verici olabilir. Bu durum kuşun henüz düzgün bir şekilde sosyalleşmemiş  ve yumuşak bir ısırık ile sert bir ısırık arasındaki farkı öğrenmemiş olmasından kaynaklanıyordur.

Muhabbet kuşu oyun sırasında bir daha ısırdığında,  bir süre için oyun oynamayı bırakın. Bu ona, ısırmanın keyif aldığı eğlenceli aktiviteleri alıp götürdüğünü öğretecektir.

Üreme döneminde ısırma

Üreme dönemlerinde muhabbet kuşlarında  hormonal değişiklikler olur. Bundan dolayı  genellikle agresif ve saldırgan davranışlar  sergilerler.Bu dönemde kafes ve çevresini aşırı koruma eğilimindedirler.

 Eşlerine karşı çok daha koruyucu davranırlar ve bölgelerini savunma olasılıkları daha yüksektir. Bu sebeple ısırma davranışı, hormonlara dayalı  dönemsel bir davranış olarak ortaya çıkar.

Eğer tek kuşunuz varsa üreme dönemlerinde aynı şekilde agresif davranışlar sergileyebilir ve zaman zaman ısırabilir neyse ki  üreme dönemi geçici bir dönemdir ısırıkların alışkanlığa dönüşmemesi için bu dönemde çok dikkat etmek gerekir.

Tüy değişim döneminde ısırma

Tüy dökme , muhabbet kuşunuzun yıllık döngüsünün doğal bir parçasıdır.

Tüm tüylerinin kademeli olarak değişmesine yol açar ve muhabbet kuşunuz 3-4 aylıkken oluşmaya başlar. Tüy dökümü,  kuşunuza kaşıntı ve huzursuzluk verir, bu da  sinirliliğe neden olabilir. Muhabbet kuşlarınız şu anda tüy döküyorsa, ısırma dahil agresif davranışlar beklenebilir.

muhabbet kuşu ısırmasını nasıl engellenir

Muhabbet Kuşu ısırma

Kesinlikle ısırmayı ödüllendirmeyin. Yani Bunu yanlışlıkla yapabilirsiniz veya refleks olarak yapılabilirsiniz.

Ancak bu, muhabbet kuşunuzun  tekrar ısırmasına neden olabilir. Ona verdiğiniz tepkiler nedeniyle dikkatinizi çektiğini öğrenir.

Daha sonra tekrar bir tepki almak için tekrar ısırmaya başlar.

Muhabbet kuşunuz her ısırdığında şunları yapmamalısınız!

  • Aniden elinizi çekip bağırmayın
  • O anda kuşunuzu sevmeyin
  • Isırdığında kızıp korkutmayın
  • Kuşunuzun gagasına vurmayın

Bunun yerine sakince tepki verin. Ne kızgın bir dille ne de sever gibi değil kararlı bir şekilde HAYIR deyin ve onunla iletişiminize kısa bir süre ara verin.

Kuşlarımız bizim dostlarımız. Onlarla ne kadar çok vakit geçirirsek  onlar da kendini o kadar mutlu hissedecektir. kafeslerinin düzeni iyiyse, oyuncakları yeterliyse beslenme çeşitliliği varsa , hasta değilseler büyük ölçüde sıkıntı da yoktur.

Aranızda bir.bağ oluşmuştur ve güvenini kazanmışsınızdır. Kuşlar güvendikleri insanları nadiren ısırırlar 

Yine de kuşlar kesinlikle ısırmaz diyemeyiz, hatta bütün kuşlar ısırabilir, bunu kontrol altında tutmanın yolu, aranızda güven ve güçlü bir bağ oluşturmaktır. Aniden ısırmaya başlarlarsa, bunun muhtemelen bir nedeni vardır ve onları neyin tetiklediğini bulmanız gerekir. Her ısırma kötü değildir, bu yüzden süreç boyunca sabırlı ve nazik olmalısınız. onların yalnızca sizinle iletişim kurmaya çalıştıklarını unutmayın .

Yeni videolarda görüşmek dileğiyle hoşçakalın kuşlarınızla mutlu kalın

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz