Ana Sayfa Kuş Beslenmesi Muhabbet kuşu Sevdiği Sebzeler

Muhabbet kuşu Sevdiği Sebzeler

9961
3

Muhabbet kuşu Sevdiği Sebzeler

Muhabbet kuşu Sevdiği Sebze ,Taze sebzeler ve yeşillikler, evcil kuşlarımızın  beslemenmesinin  temel parçasıdır ve evcil kuşlar onları severek yerler. Bu videomuzda;

kuşlarımıza hangi sebzeleri verebiliriz

Sebzeleri verirken nelere dikkat etmeliyiz. 

Hangi sıklıkta sebze vermeliyiz 

Zararlı olan sebzeler hangileri

ve kuşlarımızı sebze yemeye nasıl alıştırabiliriz  gibi sorulara yanıt vereceğiz.

 

Muhabbet kuşu sevdiği sebze
Muhabbet kuşu sevdiği sebze

Muhabbet kuşu Sevdiği Sebzeler

Kuşlarımıza şu sebze ve yeşillikleri verebiliriz.

Ispanak

pazı

bezelye

Havuç

Salatalık

Roka 

Tere

Semizotu

Nane

Fesleğen

Brokoli

Kabak

Maydanoz sapı

Pişmiş Patates

Sapsız patlıcan

Pancar 

Salatalık

Biber 

Turp

Marul

Süt mısır

Sebzeleri verirken nelere dikkat etmeliyiz. 

Günümüzde organik  sebze bulmak oldukça zorlaştı.Çoğu sebzelerin üzerinde tarım ilaçları bulunuyor. Tarım ilaçlarının biz insanlara da zararları vardır ancak  çok daha küçük varlıklıklar  olan evcil kuşlar  için  daha zararlı ve tehlikelidir. İmkanımız varsa  kendimizin yetiştirdiği sebzelerden verelim. imkanımız yoksa da aldığımız sebzeleri çok iyi yıkayarak vermeliyiz.

Zirai ilaçlardan arındırmak için yıkama işlemini şu şekilde yapmalıyız. Derin bir kaba  bolca su doldurup sebzeleri suyun içine bastıralım. Sebzenin miktarına  göre karbonat  ekleyelim .Bu şekilde bir saat kadar suda bekletelim. Bol su ile durulayıp kurulayalım.Sonrasında kuşlarımıza ikram edebiliriz.Ayrıca  kuşlarımıza vereceğimiz  tüm yiyeceklerin oda sıcaklığında olmasına yani buzdolabından çıkarıp hemen vermemeye dikkat etmeliyiz.

Hangi sıklıkta sebze vermeliyiz 

Kuşlarımıza her gün  taze sebze verebiliriz ancak  bunu sabah  saatlerinde vermemiz  daha doğru olacaktır.Ayrıca  besin çeşitliği  açısından her gün  aynı sebzeden  vermek yerine  farklı sebzeleri ikram edebilirsiniz.Örneğin  bugün ıspanak vermişseniz diğer gün kuşunuzun sevdiği  farklı bir sebze verebilirsiniz. Ama  çok su bulunduran ve vitamin değeri oldukça düşük olan salatalık ve marul gibi sebzeleri çok az vermelisiniz.

Bizim kuşlarımızın en çok sevdiği  sebze ıspanak. Ispanakta  ise  A,C,E vitaminleri bulunuyor ve iyi bir kalsiyum kaynağı. Bu sebeple Haftada bir veya iki kez bir kaç ısırık bile kuşunuzun uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olacaktır.

Kuşlarımız için zararlı olan sebzeler hangileri

Soğan, sarımsak, mantar, çiğ patates, yeşil domates, fasulye  gibi sebzeler kuşlarımız için zararlıdır.

kuşlarımızı sebze yemeye nasıl alıştırabiliriz 

Öncelikle kuşunuzun sevdiği sebzeyi keşfetmesi için çeşitli sebzeleri sunabilirsiniz. Eğer korkuyor ve yemiyorsa her gün  farklı sebzeleri kafesine asmayı deneyebilirsiniz.

Muhabbet kuşunuz inatçı olsa ve sebzeleri görmezden gelse bile, sunmaya devam edin. Fikrini değiştirebilir. Farklı bir  alıştıma yöntemi olarak  sebzeleri küçük küçük doğrayıp salata haline getirebilir  mama veya tohumların içine karıştırabilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu bir kuş için beslenme önemlidir.Sebze ve yeşillikler de beslenmenin önemli bir parçasıdır. Tohumla beslenen kuşlarımızın  Beslenmelerinin  %15 -20  sini sebze ve yeşillikler oluşturmalıdır.

Sorumlu kuş  bakıcıları olarak bizler  sorumluluğumuzun bilince olup  üzerimize düşenin en iyisini yapmalıyız.

 Bir daha ki videomuzda görüşmek dileğiyle Hoşça kalın kuşlarınızla mutlu kalın.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz