Ana Sayfa Muhabbet Kuşu Bakımı Muhabbet kuşu için Oda Sıcaklığı Nasıl olmalı

Muhabbet kuşu için Oda Sıcaklığı Nasıl olmalı

42630
0
Muhabbet kuşu için Oda sıcaklığı nasıl olmalı
Muhabbet kuşu için Oda sıcaklığı nasıl olmalı

Muhabbet kuşu için Oda Sıcaklığı Nasıl olmalı

Evde beslediğimiz muhabbet kuşu, cennet papağanı, sultan papağanı gibi  evcil kuşlar tropik iklim kuşları olduğu için ,soğuk havaya çok iyi adapte olamazlar. Soğuk havadan korunmaz ve  önlem alınmazsa çabuk hastalanırlar ve bazen bu onlar için maalesef  ölümcül olabilir. 

Bu sebeple havaların soğumaya başladığı bu günlerde kuşlarımızın daha fazla bakıma ihtiyacı olduğunu unutmamamız gerekiyor.

Bu videomuzda sizlere evcil kuşlarımızın   Soğuk kış aylarında sıcak ve rahat kalmarını sağlayacak  bilgiler vereceğiz.

Öncelikle  kış aylarındaki minimum oda sıcaklığı 20 -21 derece olmalı. Sıcaklık bu derecenin  altına düştüğünde   muhabbet kuşları üşümeye başlar. Ve buda onların bağışıklık sistemini düşürür böylece  hastalıklara karşı savunmasız hale gelirler. Özellikle 15 derecelerin altındaki sıcaklık kuş için ciddi bir risktir.

Bu sebeple  soğuk  Kış aylarında evden kaçan bir kuş eğer bulunmazsa  yaşama şansı maalesef  yoktur.

Muhabbet kuşu için ideal sıcaklık aralığı

Evcil kuşlarımız için 21 derecenin üzerindeki sıcaklıklar normal sayılır, ideal sıcaklık ise 23-24 derecedir.   Oda sıcaklığını sürekli kontrol etmemiz gerekir ki bunuda  odada bulunduracağımız ısı ölçer sayesinde takip edebiliriz. 

Kış aylarında  hastalanmalarının bir diğer  nedeni ani ısı değişikli veya  cereyanda bırakılmalarıdır.  Özellikle kapı ve pencerenin aynı anda açık bırakılması ve bu nedenle  kuşun hava akımına maruz kalması, kafesin pencereye yakın bir yerde konumlandırılması  onların kolayca hastalanmasına neden olur.

 

Muhabbet kuşları üşümeye bağlı hastalandıklarında; Kabarık tüyler, sürekli uyku hali, denge kaybı, kafes tabanında durma,  titreme ve  iştahsızlık gibi belirtiler gösterirler.

Bu belirtileri gösteren kuş hemen tedavi  edilmezse zatürre, astım, bronşit gibi ciddi hastalıklara dönüşebilir.

 Peki Muhabbet kuşunu sıcak tutmak için ne yapmalıyız?

Oda sıcaklığının 21 derecenin altına düşmemesine dikkat edin

 kuşunuzun üşüdüğünü farkederseniz ,geceleri bir tarafı açık kalacak şekilde kafesini örtün

Eğer odayı havalandıracaksanız  kuşu farklı bir odaya alın

Kafesi pencereden uzak bir yerde konumlandırın, ama petek, soba gibi  ısıtıcıların da çok yakınında bulundurmayın

Hatta bir ısı lambasını kafesin  yanında bulundurarak kuşun ısınmasına yardımcı olun. Özellikle hasta olan kuşun ısınmasında  ısı lambası  ve kafesin örtülmesi hayati öneme sahiptir.

Kış aylarında kuşunuzu enerji veren besinlerle besleyin.çeşitli sebze ve haşlanmış yumurta ile besleyici mamalar hazırlayabilirsiniz.

Kış aylarında nemin önemi

Bir çok ısıtma sistemi, odanın havasını çok kuru hale getirebilir  ve nem eksikliğine yol açar. Düşük nem seviyeleri,  kuşta kuru cilde, kırılgan tüylere ve tüy sorunlarına sebep olabilir

Hava nemlendirme  cihazı ile  yada kalorifer peteği üzerine koyacağınız  su ile  odanın nemli kalmasını sağlayabilirsiniz.

 Hem  odanın ısısını hem de nem oranını ölçen bir cihazla  takip edebilirsiniz.

Muhabbet kuşları hassas bir yapıya sahip olduklarından  özellikle mevsim geçişlerinde biraz soğukla karşılaştıklarında hemen hasta olabiliyorlar. 

Bundan dolayı  her zaman dikkat ettiğimiz  ortam ısısına, beslenmesine ve temizliğine   bu geçiş aylarında daha da fazla dikkat etmemiz gerekiyor.

Yeni videolarda görüşmek dileğiyle hoşçakalın kuşlarınızla mutlu kalın.

Önceki İçerikMuhabbet Kuşu Ayakları neden çok sıcak veya soğuk olur?
Sonraki İçerikMuhabbet Kuşu Güven Kazanmak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz