Ana Sayfa Sultan Papağanı Sultan Papağanı yumurtlama süreci ve yavru bakımı

Sultan Papağanı yumurtlama süreci ve yavru bakımı

41185
0
Sultan papağanı Yumurtlama dönemi ve yavru bakımı ev kuşları
Sultan papağanı Yumurtlama dönemi ve yavru bakımı ev kuşları

Sultan Papağanı yumurtlama süreci ve yavru bakımı

Daha önce yayınladığımız Sultan papağanı eş tutma videomuzda  Tarçın ile çiçeğin birbirlerine  alışma süreci ve nasıl eş olduklarını anlatmıştık. Bu süreçte yaşadıkları zorluklardan ve sonunda birbirlerini sevip nasıl eş olduklarından bahsetmiştik.Bu videomuzda ise yumurtlama döneminden ve yavru bakımlarından bahsedeceğiz. 

Sultan papağanı

 

Sultan Papağanı çiftleşme yaşı

Artık Tarçınla çiçek her fırsatta birbirlerini kaşıyor, serbest uçtukları zamanlarda aynı yerde tünüyor ve çiçek nereye uçarsa tarçın da oraya uçuyordu.Dişi sultan papağanımız çiçeğin daha önceden kızgınlık yumurta bırakması ve her iki kuşunda  1.5 yaş üzeri olması artık kuluçka  için şartların oluştuğunu gösteriyor.

 

Sultan Papağanı Yuvalık

Sorunsuz bir kuluçka dönemi ve yavruların sağlıklı olması için gerekli hazırlıkları yapmaya başladık.Kafeslerine  Sultan papağanlarına uygun geniş bir yuvalık astık. Ortası hafif çukur olan yuvalığın tabanına mısır granülü ve siyah çam talaşı serdik. Bit, pire ve akar gibi sorunlara karşı  doğal bit tozu serpiştirdik. Yumurta maması ve besleyici hazır mamalar ile besleyerek onların daha sağlıklı olmalarını sağlıyoruz. Beslenme kuluçka döneminde çok önemlidir. Bu nedenle  kuluçka öncesinde de beslenmelerine her zamankinden daha fazla dikkat ediyoruz.  Bu arada Kalsiyum ihtiyacı ve yumurta kabuğu oluşumunu desteklemek için kalamar kemiğini mutlaka kafeste bulundurmamız gerekiyor.

Sultan Papağanı Yumurtlama zamanı

Sultan papağanlarımız çiftleştikten ortalama 1 hafta sonra ilk yumurta geldi.Normal şartlarda dişi sultan papağanları iki günde bir, bir yumurta bırakacaktır. Genellikle  2 -8 arası yumurta yapabilirler ancak ilk kuluçkada yumurta sayısı daha az olur kuşlar tecrübe kazandıkça yumurta sayıları yükselebilir.Bazı dişiler ilk yumurtadan itibaren yumurtaya otururken, bazıları ise 3-4 yumurtadan sonra otururlar.  Nedeni ise tüm yavruların aynı anda çıkmasını istemeleridir.Dişi kuşumuz çiçek ilk yumurtadan itibaren oturuyor.  Geceleri Çiçek yumurtaları ısıtırken gündüz ise birlikte ya da nöbetleşe yumurtaları ısıtıyorlar.

Sultan Papağanı Yumurtlama zamanı

Sultan Papağanı kuluçka dönemi

Tarçın yumurta üzerindeyken Çiçek’de tüy bakımlarını yapıyor.Yumurta dönemlerinde kuşların banyo yapmaları da önemlidir .Banyo yapmaları hem kendilerini temiz tutmaları hem de yumurta üzerine oturduklarında yumurtaların nemli kalmalarını sağlıyor.Alt vücut tüyleri ıslandığında, kuluçka aşamasında yumurtalar nemli tutulur. Bu, embriyoların düzgün bir şekilde gelişmesi için ihtiyaç duyduğu nem seviyesinin korunmasına yardımcı olacaktır. Özellikle kış aylarında kaloriferli evler odanın havasını kurutur. Odanın nemli kalmasını sağlamak için petek üzerine  su koymalı ve kuşların banyo yapmalarını sağlamalısınız. Odanızda  nem ve ısı ölçer cihaz bulundurularak  ortamı takip edebilirsiniz.  Kuşlar için %55-65 arası bir nem ortamı idealdir.

Sultan Papağanı kuluçka dönemi

Sultan Papağanı yumurtalama dönemi beslenme

Beslenmeye yumurtlama öncesi, yumurtalama dönemi ve yavru döneminde düzenli olarak dikkat etmemiz gerekiyor. Yumurtlayan dişiler kalsiyum kaybeder. Düşük kan kalsiyumu, yumuşak kabuklu yumurtalara ve yumurta bağlanmasına ve ayrıca nöbetlere veya ani ölüme neden olur.  Kuşunuz mürekkepbalığı kemiğini tüketmiyorsa toz haline getirip mama içine ilave edebilirsiniz. Ispanak,  pazı, gibi kalın yapraklı yeşillikler, brokoli gibi sebzeleri kafese asarak veya mama içine ekleyerek verebilirsiniz.

Yumurtalama ve yavru dönemlerinde kuşlarınız size ne kadar alışkın olsalarda size karşı agresif olması normaldir.İçgüdüsel olarak yumurtalarını ve bebeklerini koruyorlar.

Üreme dönemlerinde yuvalık içini  temiz tutarlar  asla içeriye dışkı yapmazlar. Dişiler bu dönemde dışkılarını biriktirirler ve bundan dolayı  dışkıları  büyük ve kokulu  olur bu da gayet normaldir.

Sultan Papağanı yumurtalama dönemi beslenme

Sultan Papağanı Dolu boş yumurta kontrolü

İlk beş günden sonra  telefon ışığı gibi parlak ışık altında yumurtaların dolu veya boş olduğunu kontrol edebilirsiniz.Bu kontrol esnasında  her hangi bakterinin yumurtaya temasını engellemek için eldiven  kullanmalı ve yumurtaları sarsmamaya dikkat etmelisiniz. Dolu yumurtalarda merkezde nokta şekli ve kırmızı damarların geliştiğini göreceksiniz. Boş yumurtalarda bu kan damarları olmaz. Boş olan yumurtalar doğacak yavrular için bir yastık görevi göreceğinden yuvalıktan alınmaması daha doğru olacaktır.

Yavru yumurtadan çıkmadan bir iki gün önce yumurtayı dinlediğinizde yavrunun cik ciklemesini duyabilirsiniz. 

Sultan Papağanı Dolu boş yumurta kontrolü

Sultan Papağanı yavruların yumurtadan çıkması

Dişinin yumurtaya oturduğu günden itibaren 18-21  gün arasında ilk yavru yumurtadan çıkar. Yumurtadan yeni çıkan yavru  tüysüz ve pembemsi bir cilde sahiptir. Gözler kapalı ve sesleri duymazlar.

Ortalama olarak göz ve kulakların açılması ve ilk tüylerin çıkması  8-9  günden sonra başlar. Tüylerinin tamamlanması 25-30 günü bulur. 8-9 .günde sonra  tüylerin çıkmasıyla beraber yavru kuşun anneye mi yoksa  babaya mı benzediğini öğrenebilirsiniz. Bizim çiftimizde anne pied, baba lutino olduğu için yavrunun ilk gözü açıldığında kırmızı ise lutino olduğunu, kanatlarında  hafif benekler belirginleştiğinde ise anneye benzediğini anlıyoruz.

Sultan Papağanı yavruların yumurtadan çıkması

Sultan Papağanı yavru bakımı ve el beslemesi

Genellikle ilk kuluçkası olan çiftler ilk gün yavruyu beslemeyebilir veya  reddedebilirler.  Yavru yumurtadan çıktıktan sonra  İlk 24 saati takip edin Eğer anne baba , yavrularını besliyorsa  yavru kuşun  kursağının dolu olduğunu   rahatlıkla görebilirsiniz çünkü kursak şeffaf bir yapıya sahiptir.Zaten  yuvadan cik cik diye sesler duyuyorsanız yavrularını  besliyorlar demektir. Eğer bir günün sonunda halen beslememişse sizin beslemeniz gerekecektir. Bir çift sultan papağanınız varsa  elinizin altında mutlaka yavru besleme maması bulunması gerekir. Bazen de çiftler 20-25 günden sonra artık beslememeye  başlıyor yada az besliyor bu durumda  durumda yavruya mutlaka besin taksiyesi yapmalısınız. Ancak şunu da söylemeliyiz  en sağlıklı besleme şekli anne tarafından yapılan doğal beslenmedir. 

Yavrular çıkmadan önce temiz olan yuvalık ,yavruların çıkmasıyla beraber çok çabuk kirlenebiliyor ve düzenli olarak temizlenmediği takdirde yavruların ve annenin sağlığını  olumsuz etkileyebilir.Eldiven kullanarak yumurta ve yavruları sıcak bir alana alıp, yuvalık içini düzenli olarak temizlemelisiniz.

Anne kuşumuz çiçek  25.günden sonra  beslemeyi azaltıyor baba kuş ise baş tüylerini yolmaya başlıyor.Bu durumda kendimizce önlemler alıyoruz.Sabah ve akşam olmak üzere iki kez besleme takviyesi yapıyoruz. Babanın daha fazla tüy yolmasını engellemek için yavru ile bir araya getirmemeye çalışıyoruz.

Sultan Papağanı yavru bakımı ve el beslemesi

Sultan Papağanı yavru gelişimi

Yavru sultan papağanlarının yem kırmaya başlaması 6-8 haftayı bulabilir. Dördüncü haftadan itibaren yuvalık içine dal darı koyularak yeme alışması hızlandırılabilir. 30-35 günden sonra anne ve baba liderliğinde ilk uçuş eğitimleri başlar.

Elle beslenen yavrular çok daha evcil oluyorlar çünkü dünyaya gözünü açtığından itibaren sizinle haşır neşirler. Sizin elinizdeyken huzurlu olduğunu her halinden anlayabiliyorsunuz. Gagasını gıcırdatarak keyifli olduğunu anlatıyor sizden ayrılmak istemiyor yani size sonsuz güven duyuyor.

Sultan Papağanı alıştırma

Sultan papağanlarından yavru almak muhabbet kuşları göre daha zordur.İlk kuluçkalarda yeterince verim alamayabilirsiniz. Ancak çiftler ilerleyen zamanlarda deneyim kazandıkça daha az sorunla yavruları büyütebilirler.

Videolarımızı faydalı buluyorsanız beğenmeyi henüz Ev kuşları kanalımıza abone değilseniz Abone olmayı unutmayın hoşçakalın kuşlarınızla mutlu kalın.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz