Ana Sayfa Evcil Kuşlar Portakal kabuğundan Kuş Oyuncak yapımı

Portakal kabuğundan Kuş Oyuncak yapımı

408
0
Portakal kabuğundan Kuş Oyuncak yapımı
Portakal kabuğundan Kuş Oyuncak yapımı

Portakal kabuğundan Kuş Oyuncak yapımı

Merhaba arkadaşlar  evcil kuşlar için Doğal ve farklı oyuncak yapımlarına devam ediyoruz. Bu videomuzda sizlere kurutulmuş portakal ve nar kabuğundan kuş oyuncağı yapacağız.

Şu anda kış mevsiminde olduğumuzdan mevsim meyvelerinden portakal ve  nar meyvelerinin kabuklarını kullanacağız.Meyvelerin üzerindeki zirai ilaç kalıntılarından kurtulmak için meyvelerimizi sirke veya karbonatlı suda beklettikten sonra  güzelce yıkıyoruz.Portakal kabuğunu geniş dilimler halinde ayırıyoruz.

Daha küçük olan  bir  portakalı ise  ince dilimler halinde doğradık. Yine bir adet narın da içini boşaltıp  kabuklarını ayırıyoruz.

Kabuklara şekil vermek için iki adet kurabiye kalıbımız var.  Portakal kabuğunun iç kısmına şekilli kalıbımızı bastırarak   kalıptan çıkarıyoruz. Portakalların en üst kısmını yuvarlak kestiğimiz için bu şekilde kullanacağız. Bazı kabuklara meyve bıçağı ile üçgen şekli veriyoruz  eğer elinizde kurabiye kalıbı yoksa bir bıçak yardımıyla dilediğiniz şekli verebilirsiniz. Kalp, yıldız, kare, üçgen gibi çeşitli şekillerde kabuklar ekle ettik.

Kabukları fırınımızın ızgara tepsisine dizmeden önce öncelikle  şekilli kabukların ortalarına kürdanın yarısını batırıyoruz  kuruduktan sonra rahat bir şekilde iğneden geçmesi için işimizi kolaylaştıracak.

Tüm kabukları tepsiye dizdikten sonra  fırınlamaya başlıyoruz.  150 derecelik fırında ortalama bir  saat kadar fırınlıyoruz. Ara ara fırının kapısını açıp kapatıp içerdeki nemi açığa çıkarıyoruz.

 Portakal kabuklarımız güzel bir şekilde kurudu  kürdanları çıkarıyoruz. Elimizde 3 adet oyuncak yapacak kadar kabuklarımız var.

Renkli dondurma çubuklarını  ortadan ikiye ayırdık  ve içinden ip gececek şekilde delik açtık. Oyuncağımıza renkli bocuklar ve ziller ekleyeceğiz.

Kafese asmak için çengel ve ipe ihtiyacımız olacak.

İpimizi iğneden geçirdikten sonra ipin alt kısmına bir adet zil bağlıyoruz. Bir boncuk ekledikten sonra kuru portakal kabuklarını dizmeye başlıyoruz.Aralara nar kabuğu ve dondurma çubukları diziyoruz. En üst kısma bir düğüm atıyoruz. Son olarak bir boncuk ve asma çengeli ekledikten sonra  kuş oyuncağımız hazır. Dilerseniz kafes içine yada oyun  alanına asarak kuşların kemirmelerini sağlayabilirsiniz.

Yeni farklı oyuncak yapımı videolarında görüşmek dileğiyle hoşça kalın kuşlanızla mutlu kalın…

 

Önceki İçerikMuhabbet Kuşu Tüy dökümü Tüye Giren Kuşların bakımı
Sonraki İçerikMuhabbet Kuşunun Korktuğu 5 şey

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz