Ana Sayfa Muhabbet Kuşu Oyun alanı Yapımı Mutlu Muhabbet Kuşu

Oyun alanı Yapımı Mutlu Muhabbet Kuşu

5345
0

 Oyun alanı Yapımı Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Oyun alanı

Evde tek   veya çift olarak beslenen evcil kuşların bir çoğu  can sıkıntısı ,stres ve yalnızlık nedeniyle mutsuz oluyor ve bundan dolayı da maalesef yaşamları kısa sürüyor. Oyun alanları yaparak onları daha mutlu edebiliriz.

Bir çoğumuz kuşlarımızla kısa bir süre oynuyoruz sonrasında kuşumuz kendi kafesine bizler de kendi hayatımıza, işimize geri dönüyoruz. Acaba biz yokken kuşumuz tek başına mutlu mu?  halbuki biz yokken de kafes içi  ve kafes dışında  mutlu olabilmeli. Kuşlarımızla bir saat oyun oynadıktan sonra işimize bakıyorsak kuş tekrar yalnız kalacaktır oysa kuşumuza oyun oynamayı öğretir ve  güzel oyun alanları sağlarsak biz yokken bile kuşumuz asla sıkılmayacaktır.

Bu yazımızda sizlere Evcil kuşlarımız için nasıl oyun alanı oluşturacağımızdan bahsedeceğiz.

Oyun alanı oluşturma

Kuşunuzun  kafesini  masaüstü ,sehpa konsol gibi yerlerde konumlandırıyorsanız kafesin hemen yanına kafes alanı kadar  bir yeri boş bırakın  bu alana  çeşitli oyuncaklar  ekleyin. Ekleyeceğiniz oyuncaklar kuşunuzun sevebileceği oyuncaklardan seçmeye çalışın. Kuşunuzun farklı oyuncakları ve oyunları keşfetmesini sağlayarak potansiyelini ortaya çıkarın. Muhabbet kuşları meraklı kuşlardır ve keşfetmeyi severler. Onlara halkalı oyuncaklar, zil sesi çıkaran oyuncaklar, küçük toplar ve kemirme tarzı oyuncakları sunun. Kuşumuz Boncuk minik ahşap kase ile oynamayı çok seviyor. Daha önceki oyuncak yapımı videomuzu izleyenler bilirler. Ahşap kase içindeki boncukları döken kuşumuz Boncuk’un  o günden sonra ki   favori oyuncağı minik kase oldu . Günün büyük bir bölümünü  bu oyuncak ile oynayarak geçiriyor diyebiliriz. Bu oyuncağın çıkardığı ses ilgisini çekiyor hatta bu oyuncağın çıkardığı sesin taklidini bile yapabiliyor. Zaman zaman bende  eşlik  ediyorum, beraber oynuyoruz.

 

Kısa dikey çubuklara geçirdiğimiz halkaları kuşumuza göstererek  ona yeni bir oyun öğretiyoruz. Boncuk halkaları çıkararak oyun oynuyor.

Daha büyükçe bir ahşap kase içerisine  küçük küçük halkalar, minik toplar, ziller ekliyoruz kuşumuz boncuk kase içerisine çömelerek bu  oyuncaklar ile oynuyor. Bazen uzun süre bu kasenin içinden çıkmadığı bile oluyor.

Kase içindeki halka ve  zilleri sağa sola saçıyor. Yine  en sevdiği oyunlardan biri de oyuncakları konsoldan aşağı atarak düşüşünü ve çıkan sesi dinlemek oluyor.

Kuşumuz Boncuk için dut ağacı dallarından mini bir tünek yaptık ve dallara mineral blok ve kemirme oyuncaklar ekliyoruz.   Burada  gagasını törpülüyor, kemiriyor ağaç üzerinde  vakit geçiriyor.

Boncuk bu oyun  alanı o kadar çok seviyor ki öğlen dinlenmesi dışında sabahtan akşama kadar hiç sıkılmadan oyun oynuyor. Kuşumun bu alandan mutlu olduğunu görünce  bende çok mutlu oluyorum. Yoğun olduğum ve kuşuma vakit ayıramadığım zamanlarda kuşumun sıkılmadığını bilmek beni rahatlatıyor.

Kuşum oyuncaklardan korkuyor bir türlü alışmıyor diyen arkadaşlarımız varsa   Kafesin kapısını açık tutun,  kafes önüne ilk etapta bir veya bir kaç oyuncak ve  sevdiği yiyeceklerden bırakın. Kuşunuz kendiliğinden çıksın onu  rahatsız etmeden uzaktan takip edin. önce yiyecekleri yiyecek daha sonra merak ve keşfetme isteği onu oyuncaklara yöneltecektir. Oyuncaklara olan korkusu  İlk günden  başarısızlık ile sonuçlanırsa hemen pes etmeyin  ve oyuncakları değiştirmeden  aynı oyuncakları yine kafes önüne bırakın.   Zaman içerisinde mutlaka ilgisini çekecek ve oynamaya başlayacaktır.  Kuşunuzun hangi oyuncaklara ilgisini olduğunu anladıktan sonra  sevebileceği yen oyuncaklar verebilirsiniz.

Siz kuşunuzla bir saat oynayarak ona ancak bir  saatlik mutluluk verebileceksiniz ama ona güzel bir oyun alanı ve çeşitli oyuncaklar sunarsanız ona tek başına oynamayı öğretmiş olursunuz ve tüm yaşamı boyunca siz olmadan da kendisini mutlu etmeyi başaracaktır.

Sizde Muhabbet kuşunuzu mutlu etmek için hemen bir oyun alanı oluşturun.

Videolarımızı faydalı buluyorsanız beğenerek bize destek olabilirsiniz. Bunda sonraki yeni videolarımızdan haberdar olmak için abone olmayı ve zil butonunu aktif  etmeyi unutmayınız. Hoşça kalın kuşlarınızla mutlu kalın…

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz