Ana Sayfa Muhabbet Kuşu Bakımı Muhabbet Kuşu yumurtlamıyor yada Yumurtalar Boş çıkıyor

Muhabbet Kuşu yumurtlamıyor yada Yumurtalar Boş çıkıyor

862
0
Muhabbet kuşu Yumurtlamıyor yada yumurtalar boş çıkıyor
Muhabbet kuşu Yumurtlamıyor yada yumurtalar boş çıkıyor

Muhabbet Kuşu yumurtlamıyor ve  Yumurtaları Boş Çıkıyor

Bir  muhabbet  kuşu çiftiniz var ancak yumurtlamıyorlar yumurtlasalar bile yumurtaları boş çıkıyor.  Bazı şartların yeterince sağlanmaması  bu tür olumsuzsuzluklara neden olabilir. Bu nedenlerin en önemlisi kuşların sağlıksız olmasıdır.

Eğer Erkek muhabbet kuşu sağlıksız ise zaten dölleyemez. Dişi muhabbet kuşu sağlıksız ise zaten hiç çiftleşemez.

Şimdi  bunun nedenlerine  erkek ve dişilerdeki sorunlara göre bakalım.

Dişi muhabbet kuşları yumurtlama sorunu nedenleri;

1-Kuluçkaya hazırlık döneminde ortamdaki ışık ve sıcaklığın yetersiz olması

Oda sıcaklığının 20 derecenin altında düşmemelidir  ideal oda sıcaklığının  21-25 derece aralığında olmalıdır. Ayrıca ortamın yeterince güneş ışığı alması kuşları yumurtlamaya teşvik eder

2-Kuluçka öncesi  ve kuluçka döneminde beslenmenin yetersiz olması

İyi beslenemeyen dişilerin bağışıklık sistemleri zayıf olur.Yumurtlayacak olan dişi kuş  tüm vitamin ve mineralleri alacak şekilde doğru ve düzenli beslenmelidir. Ayrıca yumurta kabuğunu oluşturacak olan kalsiyum için kalamar kemiği daima kafeste bulunmalıdır.Sağlıklı beslenen bir dişi mutlaka enerjik olacak buda onu yumurtlamaya  teşvik edecektir.

3- Dişilerin Fazla şişman olması

Gün içinde uçamayan ve yanlış beslenen kuşlarda şişmanlık ve  yağlanma görülür buda yumurtlama ve yumurta tıkanıklığına neden olabilir.

4- Üreme dönemine girmemiş dişi kuşu çiftleşmeye zorlama 

Dişi muhabbet kuşları 1 yaşını doldurduktan sonra üreme dönemine girer ve bazı belirtiler ile bunu belli eder. Cere rengi  değişmeye başlar, kafes tabanına veya herhangi bir yere kızgınlık yumurtası bırakabilir yada kafes tellerini kemirerek bu durumu belli eder. Bu belirtiler olmadan  dişi kuşumuzu kızgın erkeğin yanına koyarsak ve kafese yuvalık takarsak  çiftleşmeye zorlamış oluruz  ve buda kuşu strese sokabilir.

5-Yumurtaların döllenememesi

Tam döllenme olmadan çiftleşmeyi sonlandırmış olması  yada döllendiğini sanarak kuluçkaya yatmış olması bu durumda  yumurtanın boş çıkma nedenlerindendir.

Erkek muhabbet kuşları:

1-yaşını doldurmayan muhabbet kuşu

Erkek muhabbet kuşları henüz yaşını doldurmadan eşleştirilmemelidir. Sağlıklı bir kuluçka için  erkek muhabbet kuşunun 1 yaşını doldurmuş olması daha iyidir.

2-Kafesin küçük olması 

Kafesin küçük olması dişiyi etkilemek isteyen  erkek kuşun hareket alanının sınırlı kalmasına sebep olur. Ayrıca sağlam olmayan ve sürekli sallanan veya kaygan olan tünekler de çiftleşmenin tam olarak gerçekleşmesine engeldir. Tünekler kuşların ayak yapılarına uygun ve sabit olmalı, temiz tutulmalıdır.Erkeğin dikkatini dağıtacağından dolayı kafes içindeki  tüm oyuncaklar kaldırılmalıdır.

3-Sağlıklı beslenme

Dişilerde olduğu gibi erkeklerde de beslenme önemlidir.Yemlerin ve vitaminlerin eski tarihli olması, yani son kullanma tarihleri geçmiş yemlerle beslenmesi sorun teşkil eder.

Özellikle A ve E vitaminlerinden eksik beslenmemeleri gerekir.

4-Erkek kuşun şişman olması

Erkek kuşun şişman olması hareketlerini sınırlayabilir ve  çiftleşmede başarısızlığa sebep olabilir. Bu süreçte mutlaka  sağlıklı ve dengeli beslenmesi gerekiyor.

Çiftleşmeden yaklaşık bir hafta sonra dişi ilk yumurtayı yapar. Yumurta geldikten 6 gün sonra telefonun flaş ışığında dolu yada boş olduğu belli olur. Dişi tüm yumurtaları yaptıktan sonra  ve son yumurta üzerinden  6 gün geçtikten sonra tüm yumurtalar boş ise kuşları yormamak için  tüm yumurtaları alın ve kuluçkayı sonlandırın.

Tüm yumurtalar  boş çıkmışsa bundan sonraki kuluçka için şu önlemlerin alınması gerekir:

Muhabbet kuşlarına A, E, B2 ve B7 vitaminleri bakımından zengin yiyecekler ve mamalar verilmelidir.

Muhabbet kuşlarının bulunduğu ortam yeterli sıcaklıkta olmalıdır.

Çeşitli bulaşıcı hastalıklara karşı dikkatli olunmalıdır.

Tüy döküm döneminde yuvalık takılmamalı ve eşler çiftleşmeye zorlanmamalıdır.

Muhabbet kuşlarına peş peşe kuluçka yaptırılmamalıdır.

Gürültülü ortamlarda  kuşlar kendilerini güvende hissetmeyeceğinden  sakin bir ortamda bulundurulmalıdır. 

Yeni alınan bir kuş diğer kuşu eş olarak kabul etmeden yuvalık takılmamalıdır. Eğer takılırsa stresi artıracaktır önce bir kaç hafta kuşların alışmasını beklemek eş tuttuktan sonra yuvalık takmak daha doğrudur.

Toparlayacak olursak kuşlarınızdan yavru almak istiyorsanız  zenginleştirilmiş mamalar ve  sebze  gibi besinleri vermelisiniz. Dengeli beslenen kuşlar sağlıklı ve enerjik olur ve yumurtlamayı teşvik eder. En önemlisi kalsiyum ihtiyaçlarının  mutlaka karşılanması gerekir. Bahsettiğimiz diğer şartlarda hazır olduğunda  dolu ve sağlıklı yumurtalar bırakabilir.

Yeni videolarda görüşmek dileğiyle hoşça kalın kuşlarınızla mutlu kalın.

 

Önceki İçerikMuhabbet Kuşu Yumurtlama Dönemi ve Bakımını 10 aşamada Anlatıyoruz
Sonraki İçerikMuhabbet Kuşu ısırma Sorunu Isırmasının 7 Nedeni

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz