Ana Sayfa Muhabbet Kuşu Muhabbet kuşu Tüy Dökümü ve Tüy Dökme Nedenleri

Muhabbet kuşu Tüy Dökümü ve Tüy Dökme Nedenleri

1290
0
Muhabbet Kuşu Tüy Dökümü
Muhabbet Kuşu Tüy Dökümü

Muhabbet kuşu Tüy Dökümü ve Tüy Dökme Zamanı

Muhabbet kuşu Tüy Dökümü  yılda bir yada iki kez gerçekleşir. Bunun dışında oluşan tüy dökümleri bazı sorunlardan dolayı olabilir.

Yavru muhabbet kuşları 3-4 aylık olduklarında tüy değişimine başlarlar, muhabbet kuşunun ilk tüy dökümü genellikle yaklaşık 2-3 hafta sürer.

Yetişkinler olarak, tüy dökme sıklığı muhabbetten muhabbet kuşuna değişir. Bazı muhabbet kuşları sadece yılda bir tüy değiştirir; diğerleri yılda iki kez tüy dökebilir

Muhabbet kuşu Tüy Dökme nedenleri

Tüm  sağlıklı kuşlar,  yılda bir yada iki kez tüy değişimi yaparlar.Ancak ara tüy değişimine neden olacan çevresel, sosyal ve sağlık faktörleri vardır, örneğin:

  • Mevsimsel değişimler
  • Çevresel değişimler
  • Kuşun strese girmesi
  • Bazı Hastalıklar
  • parazitler
  • ve üreme dönemleri
Muhabbet Kuşu Tüy Dökümü
Muhabbet Kuşu Tüy Dökümü

Tüy değişimi ne kadar sürer?

Tüy değişimi her kuşta farklılıklar gösterebilir.Bazı muhabbet kuşlarında   10 gün gibi bir sürede tamamlanırken bazı kuşlarda  bir iki ayı bulabilir.

Muhabbet kuşu Tüy  Dönemi

Tüy değişimi kuşlar için zor dönemlerdir. Bu  dönemlerde kuşlar karın ağrısından dolayı halsiz olurlar daha az  öterler bilgileri  çevreye olan ilgileri azalır genellikle kafesin bir köşesinde dinlenmeyi tercih ederler. Bu dönemde  muhabbet kuşları hırçın olabilirler. Bu dönemde kuşların kafaları ve gözleri üzerinde tüy kökleri görünmeye başlar. Bu dönem hastalık değil sağlık belirtisidir. sağlıklı kuşlar tüy değiştirirler. Bunun  dışında tüy dökümünü pek çok sebebi olabilir. Normal tüy dökme Ağustos ve eylül  aylarıdır. Bunun dışında da tüy dökümlerini ara tüy dökümü denir.Kuşun bulunduğu yer hava almıyorsa bu tüy dökümü için sebep olabilir.Yem, mama ve yer değişikliği ile tüy dökümünü nedenlerinden biridir. Kızgınlık dönemine gelen veya 2 yıldan uzun süre eş tutamayan kuşlarda da dökülebilir.Ancak  aşırı dökülme varsa hastalık belirtisi olabilir.

Tüy Döküm dönemi beslenme

Muhabbet kuşu Tüy dökümü zamanında  yem dışında diğer yemliğe kenevir tohumu ve kafese yeşillik konulabilir. Havuçlu yumurta maması ile sağlıkla beslenmesi sağlayabilirsiniz. tüy döküm sürecini daha hızlı ve sağlıklı geçirmesi için suluğuna B vitamini eklenmesi  ve suluğunun günlük değiştirilmesi sağlanmalıdır.Tüy  döneminde banyo kuşlar için masaj gibi gelir ve çok rahatlatır.Tüy dönemi genellikle bir, bir buçuk ay sürebilir bu süre zarfında kuşların çok iyi bakılması ve dönemi rahat geçirmesi sağlanmalıdır.

 

Hoşçakalın kuşlarınız Ne mutlu kalın

 

Önceki İçerikDal darı Nedir Kuşlar için Darının faydaları Nelerdir
Sonraki İçerikMuhabbet Kuşu İlk yardım nasıl yapılır, İlk Yardım malzemeleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz