Ana Sayfa Kuş Bakımı Muhabbet Kuşu Hasta olduğu nasıl Anlaşılır

Muhabbet Kuşu Hasta olduğu nasıl Anlaşılır

179802
23

Muhabbet Kuşu Hasta olduğu nasıl Anlaşılır Hastalık Belirtisi ve Tedavisi

Muhabbet kuşu hastalık nedenleri

Muhabbet kuşlarının bakımları kolaydır, fakat beslediğimiz kuşlarımızın bakımları hakkında bilgi sahibi olmazsak hastalandıklarında fark etmeyebilir ve zamanında müdahale etmezsek kuşlarımızı kaybedebiliriz. Kuşlarımızın kafes içinde ve kafes dışında yaptığı davranışlarını gözlemlemeli olağan dışı davranışlar sergilediğini de hemen önlem almalıyız. Muhabbet kuşları hastalıklarını gizlerler iyi takip etmediğiniz takdirde hastalık ilerler ve bazı ağır hastalıklar da gecikmiş olabilirsiniz. Dünya çapında Yapılan araştırmaya göre muhabbet kuşlarının hastalık nedenlerinin yüzde doksanı yanlış beslenmeden kaynaklanıyor. Bu nedenle doğru beslenmeli ve kuşları zararlı olan yiyecekler asla verilmemelidir. Muhabbet kuşlarının hasta olduğunu nasıl anlarız ve belirtileri nelerdir inceleyelim.

Muhabbet kuşu ishal

Muhabbet kuşunun dışkısının sıvı şekilde yapıyorsa ishaldir. İshal mikrobik ve gıdaya bağlı olarak ortaya çıkabilir. Gıdaya bağlı ishallerde bozulmuş yemler, çok sulu sebze ve meyvelerdir. Mikrobik olan ishallere sebep olan nedenler ise stresten dolayı veya kuşun bağışıklık sisteminin zayıflaması sayılabilir. Buna bağlı olarak da mantar ve parazitlerin çoğalmasıyla ishal ortaya çıkabilir. Gıdaya bağlı ishallerde haşlanmış patates, haşlanmış pirinç suyu ve dal darısı vererek ishali kesebilirsiniz. Mikrobik ishallerde ise veteriner hekimin vereceği ilaç tedavisine uygulamalısınız.

Muhabbet kuşu nezle soğuk algınlığı

Muhabbet kuşunuzun burun ve gözlerinde akıntı  ayrıca aksırması nezle belirtisidir. Burun delikleri tıkanan kuşun nefes almakta zorluk çektiği görülür. Soğuk algınlığından dolayı kuşların tüyleri kabarık durur ve titreme görülür. Çok fazla hareket etmez genellikle uyukladıkları görülür. Soğuk algınlığı ve nezle olan kuşlar yem yemezler iştahsız olurlar. Nedenleri ise kuşların bulunduğu ortamda ani ısı değişikliği, cereyanda kalma ve banyo sonrası soğuk havaya maruz kalma diyebiliriz. Bu durumda varsa diğer kuşlardan farklı bir kafese alınmalı suyuna vitamin eklenmelidir. Kuşun bulunduğu ortam sıcak olmalıdır. En doğrusu veteriner hekime götürülerek tedavisi yapılmalıdır.

Muhabbet kuşu yem yemiyor iştahsızlık

Muhabbet kuşunuz yem yemiyor iştahsız olduğunu gözlemliyor sanız yem değişikliği nedeniyle yeni aldığınız yemi beğenmiyor olabilir. Kuşunuzun alıştığı yem varsa farklı bir yem iştahsızlığa neden olabilir. Hatta yem değişikliğinden dolayı kuşlar stres ve tüy değişimine girebilirler. Genellikle yeni alınan muhabbet kuşları ortam değişikliğinden dolayı ilk zamanlar iştahsız olurlar. Stres ve gaga kayması da iştahsızlığı nedenlerindendir. Bunun dışında bazı muhabbet kuşu hastalıkları da iştahsızlığa neden olmaktadır.

Muhabbet kuşu solunum yolları hastalığı-Bronşit

Bronşit hastalığına yakalanan muhabbet kuşunun en belirgin hastalık belirtileri hızlı hızlı ve hırıltılı nefes almasıdır. Sık sık nefes almasından dolayı hasta olan kuşun kuyruğu yukarı aşağı doğru sallanır. Bronşit hastalığının nedenleri ise üşütme ve soğuk algınlığına yakalanan kuşun zamanında tedavi edilmemesidir. Bronşit olan kuş solunum yollarının iltihapla tıkanmasından dolayı nefes almakta güçlük çeker. ilk önlem olarak kuş sıcak bir ortama alınır ve suyuna vitamin eklenir. Yine kısa sürede veteriner hekime götürülerek tedavisi yapılmalıdır.

Muhabbet kuşu yağlanma

Dengesiz ve aşırı protein ile beslenen muhabbet kuşlarında yağlanma ve kilo oluşur. Buna bağlı olarak muhabbet kuşlarında hantallaşma hareketlerde azalma ve ötmeme gibi durumlar görülebilir. Tedavisi ise besin değeri yüksek olan gıdaları azaltmak ve yeşillik vermektir. Haftada bir iki damla limon suyu damlatmak kuşunuzu zayıflamasına katkıda bulunacaktır. Ayrıca gün içinde oda içerisinde kuşları uçurmak da faydalı olacaktır.

Muhabbet kuşu mantar hastalığı

Mantar  hastalığı genellikle kuşların gagalarında göz çevrelerinde ve Ayaklarında görülen bir hastalıktır. Mantar hastalığının nedenleri hijyenik olmayan kafes ve tünekler kafes tabanında biriken dışkıların ayak ve gaganın temas etmesidir. Belirtileri ise kuşun gaga ve göz çevresinde tüy dökülmesi pullanma ve kızarıklık olarak sayılabilir. Bu bölgelere mantar kremi sürülerek tedavi edilir.

Muhabbet kuşu romatizma

Nem oranı yüksek ve rutubetli ortamlarda beslenen muhabbet kuşları romatizma hastalığına yakalanabilir. Ayrıca Banyo yaptıktan sonra yeterince kurumayan ıslak tüylerle gece tüneyen kuşlarda da romatizma görülür. Bu hastalığın belirtileri arasında yürüme zorluğu, tünek üzerinde duramama veya tünekten düşme sayılabilir.

Kuruma Hastalığı

Halk arasında kuruma hastalığı olarak adlandırılan bu hastalık kuşların mide ve bağırsaklarına yuvarlanan bir mantar türüdür. Genellikle dışkıdan sudan veya başka bir kuştan ağız yolu ile bulaşan bu hastalık kuşun sindirim sistemini yok ederek besinlerden faydalanmasını engeller. Zamanında önlem alınmadığı takdirde ilerleyen zamanlarda ölüm ile sonuçlanır. Hastalığın en belirgin özellikleri kuşta zayıflama görülür. Yağ dokusunu  kaybeden kuşun göğüs kemiği inceldiğinde jilet göz olur. Bu belirtiler hastalığın son evrelerinde olduğunun göstergesidir. Hareketsizlik, iştah kaybı, Hatta ishal görülür. Dışkı rengi Kahverengi ve siyah olduğu hatta dışkıda sindirilmemiş besin parçaları görülür. Kuşlarımızı bu hastalığa karşı korumak için sağlıklı zamanlarında yem ve suyu günlük olarak tazelenmeli, düzenli olarak suyuna elma sirkesi vitamin ve probiyotikler ile desteklemeliyiz. Ayrıca kuşlar sağlıklı olsalar bile önlem almak için ayda bir ilaç tedavisi yapılmalıdır.

Muhabbet Kuşu Hastalık belirtileri

Kuşunuzda şu belirtileri gördüğünüzde;

Anormal Nefes alış

Sürekli aşağı yukarı hareket eden kuyruk

Tünekte duramama

Gaga, burun ve gözlerde akıntı

Kafes tabanına oturma

Ani zayıflama

Kusma

Anormal tüy dökümü

Anormal dışkı ve sindirilmemiş dışkı

Sürekli uyuma

Sürekli kabarık duruş

Vücutta ve ya ayaklarda şişlik

Kuşunuzda bu belirtileri fark ettiğiniz anda müdahale edilmesi gerekir. Siz kuşunuzun kendiliğinden iyileşmesini beklerken durum daha kötüye gidiyor olabilir. Hasta olduğunu fark ettiğiniz anda ne kadar erken müdahale edilirse durum daha ciddi olmadan kurtarmış oluruz. Lütfen geç kalmayın, ihmal etmeyin. Sormak istediklerinizi yorum kısmına yazabilirsiniz. Hoş çakalın kuşlarınızla Mutlu kalın..

23 YORUMLAR

 1. Kuşumu yeni aldım ve 3. günde banyo alışkanlığı kazanson dçye banyo yaptırdım. Kuşum eve geldiğinden beri hiç konuşmadı ve kuyruğu yukarı aşşağı hareket ediyor çok sık nefes alıyo sanki korkuyo gibi kuşum 25 günlük hasta değildir dimi

 2. Kuşumuzla yolculuk yaptık dönüşte hiç uçmuyor, tünekte duruyor, hiç ötmüyor. Hasta oldu ama ne hastalığı anlayamadım. Dışkısını sıvı yaptı bir kaç kere, gözü de kaşınıyor.

  • Kuşlar ortam değişikliğinden sonra sıvı dışkılayabilir bunun nedeni koku ve strese girmeleridir. Eğer bulunduğu ortamı benimsemiş ise ortam değişikliği kuşlara iyi gelmeyebilir. Vitamin, Elma sirkesi gibi takviyeler ekleyin düzelecektir.

 3. Kuşumun gözlerinin etrafı sanki ıslak gibi ama değil pullanma vs yok sıvı şekilde köpüklü kusuyor kuyruğu yukarı aşşağıharaket ediyor sanki oradan nefes alıyor gibi

 4. Merhaba,
  Dişi Kuşum bir yıldır problemsiz ve yalnız yaşıyor. 3 gündür kafesin içinde aktif değil. Bugün gagasının altında yara gibi, yanma tarzı bişey oluşmuş. Devamlı kafesin dibinde geziniyor uçmuyor. Dışkısı sulu ve hafif yeşilimsi. Elimi kafese sokunca yine uçmuyor. Sizce Ne gibi bir Hastalığı var? Nasıl bir tedavi uygulayabiliriz? Yardımcı olursanız çok sevinirim

 5. muhabbet kuşum tüye giremedi sanırım. parmağımla ıslatıp tüylerine sürttüm baya döküldü ama kendi tüy dökemiyor. sürekli yorgun şekilde uyuyor bazen kafesin tabanında uyuyor. yemek yiyor iştahı var ama zayıfladı. birde fazla dışkı yapmıyor kabız gibi. tüye girmesi için ne yapmam gerekiyor? korkuyorum böyle sürekli halsiz görünce birşey olur mu kuşuma?

  • Zayıf bir kuşun göğüs kemiği ince hissedilebilir fakat kuruma olan kuşun göğüs kemiği dokunduğunuzda keskinlik hissi verir.Kuşun olağan davranışlarına yemesine ve dışkısına baktığınızda bir sorun olduğunu farkedersiniz.

 6. Merhaba kuşumuza kedi saldirdi iki gün oldu düzelemedi kuş çok yorgun yem yemeyi birakti bugun kakasinida normalden buyuk ve sadece yeşil yapmaya başladı. Popo kısmıda baya pislendi. Kuş icin evde yapabileceğim birşey varmıdır. Bulundugumuz bolgede bayramdan dolayi veteriner yok

 7. Merhabalr benm 2 adet 1 erkek 1 dişi muhabbet kuşum var dişi olanın 5 adet yumurtası var ben erkek olanı dişiyi rahatsız etmesin diye 1 kaç gün ayrı bi kafese kodum bugün disi kuşta gözlemlediğim şey durgun ve tüyleri kabarık ne yapmam gerekiyor tesekkurler

 8. 2 aylık bi yavru kuşum vardı daha alalı 3 gün olmuştu kuşumda ishal iştahsızlık uyuklama vardı ama ben bunları umursamadım daha alışmıya çalışıyordur dedim ve bi baktım ki kuş ölmüş ?

 9. Kuşum dün normalken bugün halsizlesti. Önceden oterdi cicikus derdi bugün hiç ses cikarmadi. Ve normalde kendine çok dokundurtmazdi şimdi seviyorum ve hiç bir sey yapmiyor. Hep uykulu. Bunları yapmaya bu sabah basladi. Ayrıca bu sabah yumurtlamis (kızgınlık yumurtasi).Ama yumurtlamasi anormal bir sey değil biz yumurtlayinca hemen aliyoruz. Poposuna baktığımda da kurumuş bir diski gördüm. Lütfen yardımcı olabilir misiniz. Bir sey olursa diye çok korkuyorum.

 10. Merhaba 🙂

  Yavru 1aylık olduğunu tahmin ettiğim muhabbet kuşum geldiğinden beri yem yemiyor. 1 gün oldu. kıramıyor mu diyerek iyice ezdim yemi yine de yemedi. dışkısı da ishal gibi. Ne yapmalıyım. yemezse ölür mü?

  Teşekkürler 🙂

 11. Merhaba kuşumuz normalde ele gelmeyi çok seven bi kus değildir şimdi sürekli elimizde kendini kaşımak istiyor özellik kafa çevresi ve tüy dökümü mevcut

 12. Mrb muhabbet kuşum hızlı nefes alıyor hiç yemiyo icmiyo başını yerden kaldirmiyo ishal oluyo tüyleri dökülüyor zayıfladı evde yapılacak bişey varmi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz