Ana Sayfa Kuş Bakımı Kuş Sahiplenme rehberi

Kuş Sahiplenme rehberi

304
0

Kuş Sahiplenme rehberi

Muhabbet kuşu almadan önce bilmeniz gerekenler

Kuş sahiplenme överi ister. Bu nedenle kuş almadan önce bu yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz. Muhabbet kuşları renkli, hareketli, maceracı, komik ve en önemlisi evcilleştiklerinde hem konuşabilen hem de biz insanlarla dost olabilen tatlı, minik hayvanlardır. Tabiki bu güzel kuşları sahiplenmeden önce bilmeniz gerekenler var, öncelikle bunlardan bahsedelim.

Kuş sahiplenme
Kuş sahiplenme

Kuş sahiplenme rehberinde ilk olarak;

Zaman ayırma

Herseyden önce bi muhabbet kuşu ilgi ister. Ve bu ilgi için mutlaka ona ayıracak bir zamanınız olmalı. onlar da canlı birer varlık. Tek başına evin bir köşesinde biblo gibi durmamalı, bu ona mutsuzluk getirir. Onunla her gün ilgilenmeli, sevmeli ve oyunlar oynamalısınız.

Geniş ve eksiksiz bir kafes

Bir muhabbet kuşunun kaliteli tüneklere, çeşitli oyuncaklara ve çok çeşitli yiyecekleri olan güzel ve geniş bir kafese ihtiyacı vardır . Arada sırada formda kalmak için kanatlarını açması gerekir. Peki, yeterince büyük bir kafes için yeriniz var mı?

Kafes temizliği

Sağlıklı olmaları İçin kafeslerini düzenli olarak temizlemeli, her gün suluklarını tazelemeliyiz.sağlığı İçin kafesinde olması gereken tüm ekipmanları bulundurmalıyız.

Yaramazlıklarına katlanma

muhabbet kuşu aldığınızda onların ne kadar meraklı olduklarını göreceksiniz.Belki ortada bıraktığınız önemli kağıtlarınızı parçalayacak, belki kafese girmek istemeyip sizi kızdıracak, her yere dışkı yapacak vs. Bunları göze alabilecek misiniz ?

Ciyaklama seslerini dinleme

Her zaman değil ama arada ciyaklama şeklinde bağırırlar. Bütün muhabbet kuşları aynı değildir. Kimileri pek bağırmaz, öterler ve mırıldanırlar. Kimileri de ciyakları zaman zaman kulaklarınızı tırmalayabilir.

Dağınıklık yapma

Muhabbet kuşları Dağılmış tohum kabuklarından ve dökülmüş tüylerden evde belli bir miktar karışıklığa neden olabilir. Her gün temizlik yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu da Muhabbet kuşu almadan önce bilmeniz gerekenler listesinde.

Hilelerinizi anlama

Muhabbet kuşları zekidir ve her zaman yaptığınız şeyleri , mesela onları kafese geri getirme hilelerinizi vb. Çözerler. Yaşayacağınız bu tür zorlukları da muhabbet kuşu almadan önce bilmeniz gerekiyor

Sağlığı için bütçe ayırma

Peki ya kuş hastalanırsa? Veterinere gitmek maliyeti olabilir ancak ücretsiz veterinerler de bulabilirsiniz. İlaç ve vitaminler için de bir bütçe ayırmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Tatilde kime emanet edeceğin

Tatile çıktığınızda Kuşunuzu yanınızda götürmek, onun İçin stresli olabilir ve sizin için olanaklı olmayabilir Peki kuşunuzla ilgileneceğine güvenebileceğiniz biri var mı? Kuş almadan önce bu soruyu da cevaplamalısın.

Diğer evcil hayvanlardan korunma

Evde kuş İçin tehlikeli olabilecek başka bir evcil hayvanınız var mı? Eğer kedi, köpek veya daha büyük kuş türleri var ise muhabbet kuşunuzu korumak İçin tüm önlemleri almalısınız.

Evet, tüm bu detayları ve soruları içtenlikle cevapladıysanız artık ailenizin yeni üyesini, muhabbet kuşunuzu almaya gidebilirsiniz.

Kuş sahiplenme fikriniz oluştu bir de kuşunuzu almaya giderken dikkat edilecek durumlar var. Onu da daha sonraki videolarımızda  sizlerle paylaşalım.

Videolarımızı faydalı buluyorsanız beğenmeyi henüz Ev kuşları kanalımıza abone değilseniz yeni videolardan haberdar olmak için abone olmayı ve zil butonu aktif etmeyi unutmayın.

Hoşça kalın kuşlarınızla mutlu kalın..

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz