Ana Sayfa Muhabbet Kuşu Ayna Muhabbet kuşu için zararlı mı?

Ayna Muhabbet kuşu için zararlı mı?

27758
0

Ayna muhabbet kuşu için zararlı mı?

Muhabbet kuşları aynadaki yansımasını farklı bir kuş olarak algılayabilir eş düşüncesiyle ona kur yapabilir ve besleyebilir. Bu nedenle Ayna Muhabbet kuşu için zarar verici sorunlar ortaya çıkarır.
Yeni bir kuş sahiplendiğimizde kafes aksesuarları içerisine aynayı da ilave eden bazı satıcılar var. Halbuki ayna kafese takıldığında bazı olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Yeni kuş sahipleri de bu durumu henüz bilmiyor.
Tek muhabbet kuşu besliyorsanız kuşunuzla yeterli zaman geçirmeniz gerektiğini zaten biliyorsunuzdur. İşiniz dolayısıyla yeterince ilgilenemiyorsanız kuşunuzun yanında bir eş veya arkadaş bulundurarak onu yanlızlığa terk etmemiş olursunuz.
Bazı insanlar tek olan kuşu yalnızlıktan kurtarmak için kafese ayna takmanın iyi bir fikir olduğunu söylesede aynanın evcil kuşlar üzerinde yarattığı olumsuz etkileri de var.
Bu yazımızda Evcil kuşlarımızın kafesine neden ayna takmamalıyız bunula ilgili 4 nedeni anlatacağız.
Ayna Muhabbet kuşu
Ayna Muhabbet kuşu

1. Muhabbet kuşu aynaya saldırabilir.

Nasıl ki Muhabbet kuşları diğer kuşlarla anlaşmazlığa girip kavga edebiliyorsa, aynadaki yansımalarını gerçek bir muhabbet kuşuyla karıştırdıklarında da aynayla kavga edebilirler. Kendi yansımasına baktığını farketmediği için kendisine bakan erkek kuş ile üstünlük savaşı içine girebilir. Ya da yansımadaki kuşun özel alanının işgal ettiğini düşündüğü için ona saldırabilir. Bu durum kuşunuzu huysuz ve saldırgan bir kuşa dönüştürebilir. Gereksiz yere strese girmesine neden olabilir.Bu nedenle Ayna Muhabbet kuşu için zararlıdır.

2. Muhabbet kuşu aynayı beslemeye çalışacaktır.

Muhabbet kuşunuz, yansımadaki kuşun arkadaşı veya eşi olduğunu düşünebilir. Eğer eş olarak düşünürse ona kur yapmaya çalışabilir, böylece aynayı beslemeye başlar.yani aynadaki yansımaya yemeğini kusar.Yansımadaki kuşun teklifini kabul etmediğini gördüğünde kusmuğu geri yiyecektir. Sonra yiyeceği tekrar kusacak ve bu da ciddi boğaz tahrişine yol açacaktır. Doğal olarak kuşunuz, bitmeyen bu döngü sebebiyle normal beslenemeyecek , bu da kilo vermesine ve hastalanmasına neden olacak bir alışkanlığa dönüşecektir.

3. Muhabbet kuşunuz aynaya takıntılı hale gelebilir.

Onu mutlu eden zararsız gibi görünen, aksesuar veya oyuncak olarak kafesine taktığınız ayna artık bir takıntıya dönüşmüş olabilir. Muhabbet kuşunuz yansımasındaki kuşun eşi olduğuna inanabilir ve onsuz bir yere gitmeyi reddedebilir.
Kafesinden çıkmayı veya sahibiyle vakit geçirmeyi de reddedebilir. Bu çok tehlikelidir çünkü muhabbet kuşunuz doğasında olan ve ihtiyaç duyduğu sosyal etkileşimi red ediyor. Eş olarak gördüğü ancak hiç bir zaman çiftleşemeyeceği bir yansımaya takıntılı bir şekilde bağlanmıştır. Bu durum psikolojik sorunlara yol açacaktır.

4. Muhabbet kuşunuz daha agresif olabilir.

Muhabbet kuşları aynadaki yansımalarını gerçek bir muhabbet kuşuyla karıştırdıklarında , yani yansımayı arkadaş veya eş olarak gördüklerinde aynadaki diğer kuşa karşı çok savunmacı olabilirler. Kuşunuz, arkadaşı veya eşi zannettiği aynayı elinden almaya çalışırsanız ısırabilir ve saldırganlaşabilir.
Biz kuşlarımız için ayna hiç bir şekilde kullanmadık ve kullanmayı da önermiyoruz. Kuşumuz Boncukun kafesinde yeterli oyuncağı var ve kafes dışında da sıkılmayacak şekilde oyun alanı var. Biz de ona yeterince vakit ayırmaya çalışıyoruz.
Bu videoda kuşumuz boncukun tepkisini ölçmek için geçici olarak kafesine ve oyun alanına ayna taktık. Boncuk tek olarak yaşayan kuşumuz. Yeni oyuncaklardan çok fazla korkmuyor, kısa sürede adapte oluyor. Aynayı oyun alanına ilk taktığımızda biraz çekimser kalsa da , yansımayı farkettiğinde hemen ilgilenmeye başladı. Aynadaki yansıması ile konuşmaya başladı.Ayna Boncuk için henüz bir alışkanlık veya bağlılık oluşturmadığı için onu bırakıp diğer oyuncaklara geçebiliyor. Ancak aynayı kaldırmazsak anlattığımız olumsuz nedenlerden biriyle veya birkaçıyla karşılaşabiliriz.
Yani şimdi düşünebilirsiniz, ne yapmalıyım? İş , okul, çocuklar veya anne baba ile geçirilen vakit, kendine ayrılan zaman derken evcil kuşumuzla geçireceğimiz zaman dilimi kısalıyor. Aynanın da zararlarını öğrendin…
O zaman kuşunuzu yalnızlıktan kurtarmak için 3 Çözüm öneriyoruz.

Muhabbet kuşunuzla çok iyi arkadaş olun;

Tıpkı çocuklar gibi muhabbet kuşları ve tüm evcil hayvanların da özen gösterilmeye, bakıma ve yardıma ihtiyacı var. Onu beslemeli, kafesinden çıkarmalı, sosyalleşmesine izin vermeli ve uygun oyuncakları almalısınız .Onunla gerekli miktarda zaman geçirebilmelisinsiz. Yalnız ise onun en iyi arkadaşı siz olabilmelisiniz.Bunu yapabileceğinizi hissetmiyorsanız, muhabbet kuşu almayın .

Yeni oyuncaklar ve Oyun alanları sağlayın

Muhabbet kuşları çok oyuncu ve meraklı kuşlardır.Aynalar dışında da ilgilerini çekecek çok fazla oyuncak çeşidi vardır. Ama tıpkı aynalar gibi oyuncakların hepsi muhabbet kuşları için uygun değildir.Buna dikkat ederek oyuncak satınalmalıyız. Uygun olan oyuncaklar onları meşgul edecek ve bu da onları mutlu edecektir. Oyun alanları ise onlara daha özgür alanlar sağlayacak , atlama, tırmanma, kemirme ve keşfetme gibi meşguliyetler sunacaktır.

Kuşunuza yeni bir eş veya arkadaş alın

Evet, gerçekten de en etkili çözüm bu. Muhabbet kuşları arkadaş edinmekten hoşlanırlar. Bir aynaya sahip olmak asla canlı bir arkadaşa sahip olmakla kıyaslanamaz.
Muhabbet kuşunuzun arkadaşının olması sağlıklı, mutlu olmasını ve ihtiyaç duyduğu sosyal becerileri geliştirmesini sağlar.
Tamam, kuşumuzu yalnızlıktan kurtarmak için ne yapacağımızı biliyoruz. Ama aynaya alışkın olan kuşumuzun aynasını nasıl çıkaralım.Çünkü Muhabbet kuşunun aynasını çıkarmak demek, onun arkadaşını da alıp götürmek demektir. Maalesef strese girecek.. biz de Ona stresini unutturmak için elimizden geleni yapıp onu yalnız bırakmayacağız..Bu süreç kuşunuz için biraz üzücü olabilir , ancak bu önümüzdeki haftalarda azalacak.. Merak etmeyin.
Yeni videolarda görüşmek dileğiyle .. Hoşçakalın

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz