Ana Sayfa Muhabbet Kuşu Plastik tünek zararlı mı? Muhabbet Kuşu Doğru Tünek seçimi

Plastik tünek zararlı mı? Muhabbet Kuşu Doğru Tünek seçimi

16784
0

Plastik tünek zararlı mı? Muhabbet Kuşu Doğru Tünek seçimi

Merhabalar Ev kuşlarına hoş geldiniz.Bu videomuzda genellikle kafeslerle birlikte satın aldığımız plastik tüneklerin kuşlarımız için ne gibi zararları vardır doğru tünek nasıl olmalıdır bunlardan bahsedeceğiz. Kafes üreticileri kafeslerini genellikle plastik tünekler ile birlikte satarlar. Gerek maliyet gerekse kolay üretiminden dolayı plastik tünekleri tercih ederler.

Plastik tünek zararları

Peki bu plastik tüneklerin evcil kuşlar için ne gibi zararları vardır?

kuşlar uçma dışında hep ayaklarını kullanırlar Neredeyse günün 24 saatini  ayakta geçirirler. Yani uykularında dahi tünekte dururlar. Dolayısıyla tünekler, onların  ayak sağlığı için çok önemlidir. Ayakta durmanın dışında, tırmanma, oynama,  gagalarını temizleme, kemirme ve eğlenme için de tünekleri kullanırlar

Tüneklerin çapı kuşların  ayak boyutuna uygun olmalıdır.  Bir tüneğin çapı   büyükse, yada küçükse  ve kuş onu tam olarak kavrayamazsa düşebilir veya kayabilir.

 

Bunun dışında eşit çaptaki tünekler de  kuşun ayaklarının altındaki aynı bölgelere sürekli baskı uyguladığı için ayakları ağrıtabilir. Plastik tünekler ise hem dokuları hem eşit çapları hem de doğal olmayan gövde malzemeleri sebebiyle  evcil kuşlar için uygun değildir.  Her ne kadar çeşitli tasarım ve şekillerde  çıksa da, yine de evcil kuşların sağlıkları için ideal tünekler olamıyorlar

 Kuşlarımızın için doğru tünek seçimine geçmeden önce Plastik tüneklerin dezavantajlarından bahsedelim.

  • Pürüzsüz, düz ve yuvarlak şekilli plastik tünekler, kuşun tünek de doğru tutuşunu sağlayamaz. Bu nedenle, aynı tip plastik tünekler eklemlerde şişme ve ağrıya neden olabilir ve hatta bazen enfeksiyona yol açabilir. Bu  koşullardaki tünekler muhabbet kuşları için son derece acı vericidir ve uzun süre tedavi edilmezse ölümcül bile olabilir.
  • Plastik tüneklerin düz olması ve tabii ki plastikten yapılması nedeniyle muhabbet kuşları bu tünekleri kemiremez  Kemirseler bile, kemirdikleri plastik zamanla ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir ve evcil kuşları hasta edebilir.
  • Plastik tüneklerin temizliği her ne kadar kolay olsada  tünek altında bulunan oyuk kısımları bakteri oluşumuna uygun hale gelebilir.

Bu nedenle, Tünek satın alırken, plastik olanlardan kaçınmak ve ahşap olanları veya sadece doğal tünekleri tercih etmek en doğrusudur.

Kumlu tünek

Kumdan yapılan tüneklerin bile kendine göre sakıncaları vardır. Kum ve zımpara kağıdından yapılan tünekler, kuşunuzun ayaklarını tahriş edebileceği için kuşları rahatsız edebilir. Kısacası çok pürüzlü, aşındırıcı veya çok pürüzsüz olan ve plastik gibi toksik maddeler içeren tüneklerden  kaçının.

Halat tünek

Bunun haricinde Kenevirden veya işlenmemiş pamuktan yapılmış  halat tünek  yapabilir veya satın alabilirsiniz. örgülü halat  tünekler özellikle daha yaşlı olan  muhabbet kuşları için rahat bir seçenektir. Ancak halat tünekleri iyi gözlemlemeli  kemirildikten sonra püsküllü hale gelen tünek değiştirilmelidir.

Doğal tünek

Evcil kuşlar için en ideal tünek  ahşap ve doğal tüneklerdir.Eğer kafesinizde bir ahşap tünek varsa  ikinci bir tüneği doğal ağaç dallarından tercih etmelisiniz. İnceden kalına doğru  bir doğal tünek  hem kuşun ayaklarının rahat kavramasına hem de kemirme ,gaga temizleme, vücudunu kaşıma gibi bir çok ihtiyacını karşılamasına yardımcı olacaktır.

Ayrıca kuşun ayakları  doğal tüneği tam kavradığı için tırnakları kendiliğinden törpülenecek ve siz kesmek zorunda kalmayacaksınız.

Eğer gün boyu kuşunuzu oda içerisinde serbest bırakıyorsanız yine doğal ağaçlardan küçük oyun alanları yapabilirsiniz.

Yine çevrenizdeki bir çok ağaç türünden doğal tünek yapabilirsiniz ancak bu ağaçların kuşlar için zararlı toksik maddeler  içeren ağaçlar olmamasına dikkat etmelisiniz.

 

Şu ağaçlardan doğal tünek yapabilirsiniz.

Elma, badem, incir, asma dalları, kavak, söğüt, zeytin, dut, gül ,çınar ,bambu, akasya, iğde, portakal, limon, mandalina gibi turunçgil ağaçlarında da tünek yapabilirsiniz.

Ancak bu ağaç dalları 90 derece fırında 30 dakika boyunca kurutulduktan sonra kafese takılmalıdır.

Ahşap ve doğal tüneklerin temizliğini ise  sirkeli bir bezle yapabilirsiniz ama belirli periyotlarda   musluk altında köpükle yıkayıp duruladıktan sonra  ocak üzerinde ısıya maruz bırakılarak kurutabilir  ve tüm bakterilerden arındırabilirsiniz.

                                                                                                                             Unutmayın, doğru kafes seçimi gibi, her kuş sahibinin doğru tüneği de kafese konumlandırılması önemlidir. Tıpkı  kuş oyuncakları gibi, tünekler de evcil kuşun kendilerini  rahat ve farklı oyun alanlarında hissetmesine ,ve böylelikle daha  özgür ve daha mutlu davranışlarla meşgul olmalarına  yardımcı olur.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz