Ana Sayfa Muhabbet Kuşu Muhabbet Kuşu Evcilleştirme Engelleri

Muhabbet Kuşu Evcilleştirme Engelleri

2136
0

Muhabbet Kuşu Evcilleştirme Engelleri

Bugüne kadar bir çok videomuzda ele alıştırma eğitiminden ya da eve yeni gelen bir kuşun evcilleştirilmesinden bahsetmiştik. Bugün  ise evcilleştirmedeki engellerden bahsedeceğiz.

Kuşun Yetişkin olması

Evcilleştirmede başarısızlığa neden olan etkenlerin birincisi; eğiteceğiniz kuşun yetişkin olması.. yani 7-8 ayını doldurmuş bir kuş yetişkin sayılır. Yetişkin bir kuş bulunduğu yaşa kadar henüz evcilleştirilmemiş ise işiniz zordur.

Çünkü bir kuşun insanlara alışmasındaki en önemli  araç yiyeceklerdir, yiyecekler onları insanlara alıştırır ve insanları rahatlık, yiyecek ve sıcaklıkla ilişkilendirmelerini sağlar. Muhabbet kuşu zaten bir yetişkinken başlarsanız, besin tercihlerini öğrenmiştir, muhtemelen tohumlarla besleniyordur  ve sizden gelen  yiyecekleri reddedecektir Burada güven devreye giriyor. Onun size güvenmesini sağlamanız gerekecek, zor olacak ama güven sağlamadan başaramazsınız. Güvenini kazanmaya başlamak için daha önce yemediği farklı yiyecekler sunarak en sevdiği yiyeceği bulabilirsiniz ,Yaptığınız her şeyi yavaş yavaş ve alıştıra alıştıra yapmalısınız aksi halde onunla bir ilişki kurmak çok zordur. Yavru kuşların kolay alışmasının sebebi de birçok şeyi henüz öğrenmemiş olmaları, başka bir deyişle hayata gözlerini sizin yanınızda açmaları, ve nihayetinde sizi ailesi gibi kabul etmeleri diyebiliriz. Henüz yemek yemeyi bile tam bilmiyor, kolayca elinizden yem yemeye çalışacaktır. Hele el beslemesi ile de yetiştirilmişse sizi annesi gibi görür size çok bağlanır.

 iki kuş olması

Evcilleştirmedeki ikinci engel;  birden fazla muhabbet kuşu sahiplenmiş olmanızdır. Bu durumda  eğitmeniz yine zor olacak. muhabbet kuşları diğer muhabbet kuşlarının arkadaşlığını insanlara tercih etmeye yatkındır. Bu içgüdüseldir. Zira birbirleriyle konuşup birbirlerini anlayabilirler, aynı şeyleri isterler ve birbirlerine hoş bir şekilde dokunmayı bilirler. Ayrıca büyükleri de aynıdır.

Bu durumda onları evcilleştirmek çok zaman alacak ve sabır isteyecek. Çünkü sizi daha tanımıyor ve  muhtemelen kafesini temizlerken evini karıştıran korkutucu bir dev olarak görüyor!

Hele kafesin içine elinizi uzatıp birini almaya çalışırsanız kocaman bir elin onu kıstırdığını ve evinden çıkardığını, zarar vereceğini düşünecektir. sizden sakınmak için kafeste telaşlı bir şekilde uçuşacaklar. Ve sizden uzaklaşacaklar

Bu durumda her iki muhabbet kuşunu evcilleştirmenin tek yolu, onları farklı odalarda farklı kafeslere ayırmaktır. Daha sonra, yalnız olduklarında, küçük ikramlar sunarak , haftalar içinde yavaşça elinizi yaklaştırarak ve yavaş yavaş bir parmak veya tünek üzerine oturtarak onlardan biriyle arkadaş olmaya çalışabilirsiniz.

Her neyse.. Aslına bakarsanız birbirine alışmış iki kuşu evcilleştirmek için bile olsa bu şekilde ayırmayı çok da doğru bulmuyoruz. 2 tane kuşunuz varsa Onlara güzel bir büyük kafes alın, birbirleriyle mutlu olmalarına izin verin.

Kuşun Geçmişte yaşadıkları

Sahiplendiğiniz kuş  2-3 aylık bir yavru kuş bile olsa  annesinden ayrılıp size gelinciye kadar geçen sürede  yaşadığı korku ve travmalar  onun size alışmasını zorlaştıracaktır. Bu korkular genellikle kuşların satış esnasında yaşadıkları yakalanma ve avuç içinde tutulma gibi  korkulardır. Yada bulunduğu kafeste  diğer kuşlar tarafından hırpalanmış olabilir. Bu nedenden dolayı evcilleştirmede zorluklar yaşanabilir.

Kuşun Karakteri

Biz insanlar gibi kuşlarda farklı karakter ve yapıya sahiplerdir. İnatçı bir karaktere sahip olan  kuşların evcilleştirilmesi de zordur. İçindeki yabaniliklerini korurlar ve evcilleşme eğiliminde olmazlar.

Son olarak evcilleştirmeye çalışırken yapılan hatalar da kuşun bizden uzaklaşmasına sebep olur.

Videolarımızı faydalı buluyorsanız beğenerek  bizi destekleyebilirsiniz ve henüz abone değilseniz  kanalımıza abone olarak  yeni videolardan haberdar olabilirsiniz. Hoşça kalın kuşlarınızla mutlu kalın

Önceki İçerikMuhabbet Kuşu Eğitici Oyuncak yapımı ve Oyuncaklar nereden alınır
Sonraki İçerikMuhabbet Kuşu Oyuncak yapımı iki farklı kuş oyuncağı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz