Ana Sayfa Muhabbet Kuşu Muhabbet Kuşu Ayakları neden çok sıcak veya soğuk olur?

Muhabbet Kuşu Ayakları neden çok sıcak veya soğuk olur?

25310
0
Muhabbet Kuşu Ayakları
Muhabbet Kuşu Ayakları

Muhabbet Kuşu Ayakları neden çok sıcak veya soğuk olur?

Muhabbet kuşunuz parmağınıza konduğunda, kimi zaman Muhabbet Kuşu Ayakları çok sıcak olduğuna, kimi zaman da soğuk olduğuna şahit olmuşsunuzdur. 

Bu videomuzda sizlere kuşların ayak ısısındaki bu değişimin nedenlerinden bahsediyoruz.

Normal şartlarda  muhabbet kuşunun  vücut  sıcaklığı  41°C  ve ayak sıcaklığı ise 39°C dir.

Fakat şartlar değiştiğinde  muhabbet kuşunun  ayak sıcaklığı da değişir.Bu durumun nedenlerini şu başlıklar altında inceleyebiliriz. 

Öncelikle ayakların neden sıcak olduğuna bakalım.

Muhabbet kuşu ayakları çok sıcak olma nedenleri

Kısa süreli korku ve stres

Alışık olmadığı bir oyuncak, eve yeni gelen evcil bir hayvan gibi korku durumlarında kuşların  kalp hızı ve vücut ısısı artar. Gözler büyür ve vücut ısısı yükseldiği için ayak sıcaklığı da yükselir. Bu tür durumlarda  strese sebep her ne ise kuşunuzu  o ortamdan uzaklaştırın. Sakinleşmesi için stresten uzak, serin ve sessiz bir yerde dinlenmesini sağlayın.

Aşırı hareketlilik

Aşırı hareketli kuşlar sürekli uçar, tırmanır ve oyuncaklar ile oynar. Bu durum kas hareketini arttırır, böylece kalp daha hızlı atar ve vücut ısısı hızla yükselir.Sonuç olarak kuşların ayakları normalden daha sıcak olur.

Kuş dinlenmeye geçtiğinde  ayak sıcaklığı normal ısısına dönecektir. Eğer  kuşun Ayaklar bir saatten  daha uzun sıcak kalırsa , altta yatan bir sorunun işareti olabilir.

Obezite

Kilolu evcil kuşların  ayakları normalden daha sıcak olabilir. Bu her zaman bir hastalık işareti sayılmaz ama şunu da bilmeliyiz ki  Aşırı kilolu olan kuşlarda Kalp krizi, Karaciğer yağlanması, Felç ve Ayak iltihabı gibi hastalıkların görülme riski fazladır.  Bu sebeple kuşumuzu ideal kiloda tutmaya özen göstermeliyiz.

Hastalık

 Kuşunuzun  ayaklarını sürekli sıcak olduğunu  farkediyorsanız ve  bu durum uzun bir süredir devam ediyorsa  Bu bir hastalık belirtisi olabilir. Özellikle  Böbrek hastalıklarında  atılamayan toksinler nedeniyle kuşun ateşi yükselir ve ayakları daha çok ısınır.  Tedavi edilmez ise  bu durum maalesef  ölümle sonuçlanabilir.

 Şimdi  Evcil kuşların ayakları hangi durumlarda soğuk olur onu inceleyelim

 

Muhabbet Kuşu ayakları çok soğuk olma nedenleri

Soğuk ortamlar

Kuşlar soğuk ortamda bulunsalar bile  tüyleri  onları sıcak tutatacaktır. Fakat  ayakları tüysüz olduğu için soğuk olur. Yine de bu bir sorun değildir.Zaten kuşunuz Bu durumdan rahatsız olursa tek ayağını gövdesine doğru çekerek ısıtmaya çalışır. Eğer titreme  ve kabarma gibi bir durum yoksa bu kuşların üşüdüğünde yaptığı normal bir davranıştır.

Yanlış Beslenme

Yetersiz beslenen kuşların vücut dengesi bozulur metabolizması zayıflar  ve bağışıklığı düşer. Bu durumda kuşun  hareketleri azalır.kalp atışının düşmesi ve dolaşımın zayıflaması kuşun genel sıcaklığını düşürür.Vücut ısısı düşen kuşun ayakları da soğuk olur. Bu durum sürekli devam ederse Kuş kolayca hastalanabilir.

Uzun süreli Stres

Anlık stres  kuşun vücut sıcaklığını yükseltir ve ayakların ısınmasına yol açar. Ancak bu stres sürekli tekrar ederse uzun vadede  tam tersine bir durum yaşanmaya başlar. Sürekli stres hali ve tetikte kalmak fazla enerji harcar ve bu enerji tükendiğinde   ayakları soğumaya başlar. Ve bu durum devam ederse hastalık belirtileri görülebilir. Kuşun sürekli strese girmesini neden olan durumları ortadan kaldırmanız gerekir. Evcil kuşların stres nedenleri ile ilgili videomuzu sağ üstte belirecek bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Hastalık

Kuşunuzun ayakları her zaman soğuksa  bu hastalık habercisidir. Bu hastalıklardan en yaygın olanları şunlardır:

Kuş gribi , papağan ateşi , Dolaşım sorunları, parazit enfeksiyonları

Bu hastalıkların nedeni; stresli bir yaşam, dengesiz beslenme, kısıtlı hareket alanı sebebi ile hareketsiz bir yaşam, 

 Eğer kuşunuzun ayakları sürekli olarak soğuksa ve bacaklarında titreme oluyorsa, sıcak bir ortam sağlayarak  hemen veterinere götürmelisiniz.  

Muhabbet Kuşu Ayakları sıcak yada soğuk olması kuşunuzun enerji durumuna bağlı olabileceği gibi uzun sürme durumunda  başka bir  sağlık sorunun habercisi de olabilir. Bu sebeple iyi gözlem yapmalı  ve kuştaki değişiklikleri  kısa sürede fark edebilmeliyiz.

Yeni videolarda görüşmek dileğiyle Hoşçakalın kuşlarınızla mutlu kalın

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz