Ana Sayfa Muhabbet Kuşu Muhabbet kuşları neden Aniden Ölür 7 nedeni

Muhabbet kuşları neden Aniden Ölür 7 nedeni

48028
0

Muhabbet Kuşları Neden Aniden Ölür?

Muhabbet kuşları  yeterli şartlar sağlandığında ev ortamında ortalama 10-12 yıl yaşayabilir. Doğada yaşayan kuşlar  için bu süre , çok tehlikeli durumlarla karşılaştıkları için daha kısadır . Ev ortamında  ise eğer dikkatsiz davranırsak ve ihmal edersek yine ortalama yaşam sürelerinden daha kısa yaşarlar. 

Ve tabii  ani ölümleri  bizleri oldukça üzer özellikle aramızda güçlü bir  bağ varsa bu daha da üzücü bir hale gelir.

Bu videoda muhabbet kuşlarından bahsediyor olsak bile vereceğimiz bilgiler cennet papağanı sultan papağanı gibi evcil  kuşlar içinde geçerli.

Muhabbet kuşları sebepsiz yere asla ölmezler. Kuşların ani ölümlerine nelerin  yol açabileceğini bildiğiniz ve bu sorunları  ortadan kaldırdığınız takdirde, kuşlarınız sağlıklı ve uzun bir ömür sürebilir.

Evcil kuşlada ani ısı değişikliği, yanlış beslenme ve hijyene yeterince özen gösterilmemesi sonucunda ilerleyen zamanlarda  bir çok farklı hastalıklar ortaya çıkabilir. Zamanında müdahale edilmediği takdirde maalesef ölümle sonuçlanır.Bu bahsettiğimiz sebeplerin dışında bir de evcil kuşların ani ölümlerine sebep olan diğer  faktörleri  ve nedenlerini  inceleyelim.

Gece korkusu

Herkesin bildiği gibi kuşlar karanlıkta iyi göremezler ve doğaları gereği genellikle tetikte olurlar.

Bir muhabbet kuşu ürkerek uyandığında ve kör panikle tepki verdiğinde gece korkuları meydana gelir. Onu korkutan camdan gelen bir ışık yansıması, ani yüksek sesler, gölgeler veya hareketler olabilir.

Korktuğunda ise tehlikeden uzaklaşmak için  içgüdüsel olarak  yukarı doğru uçmak isteyecektir.Kafeste kapalı olduğu için  kafesin parmaklıklarına çarparak çırpınacaktır. Panik halinde kendilerini yaralayabilir ve hatta bu durum onlar için  ölümcül olabilir.

Bu durumun önüne geçmek için;

  • Gece Işıklar ve  gölgelerden korumak için camınızda kalın bir perde olmalı

Karanlıkta ani sesler, hareketler olmadan uyuması için sessiz bir ortam sağlanmalı

  • gece korkusuna yatkınsa bir gece lambası sağlanmalı, böylece tehlike olup olmadığını görmesi sağlanması
  • Derin ve sağlıklı bir uyku  için rahatsız edilmemeli.

Güneşe maruz kalma

Muhabbet kuşunu bir kaç saat doğrudan güneş ışığında bırakmak tehlikeli ve ölümcül olabilir.   Yani bir kafesin içinde balkonda veya pencere önünde  doğrudan güneşe maruz bırakmak gibi…

 Sıcak odalarda bırakılan muhabbet kuşları bile aşırı ısınmaya başlayabilir. Kafeste olduklarından serinlemek için dışarı çıkamazlar. 

Aşırı sıcakladıklarından dolayı  güneş  çarpmasına  ve sonucunda ölümlerine neden olabilir.

 Kafesini direk güneş ışığı almayan serin bir yerde bulundurmalıyız.

Susuzluk ( Dehidrasyon)

Dehidrasyon  vücudun susuz kalması demek.Kuşlarımız ise  susuz 24 saatten fazla dayanamayabilir.ve sonuç ölüm olabilir.Hele de sıcak havalarda oda ısısının 27 derecenin üzerinde olması durumunda kuşlarımızı  susuzluktan kaybetmemiz daha olasıdır.

 Su sızıntısından dolayı suluklardaki su bitmiş olabilir veya  suluk yere düşmüş olabilir. Yani siz farkında olmadan kuşunuz susuz kalmış olabilir.Bu sebeple suluklarımız  her gün kontrol edilmeli temiz su ile tazelenmeli.

Teflon tavalar

Yapışmaz tavalar, yiyeceklerin yapışmasını önleyen bir Teflon kaplamaya sahiptir. Bu teflon kaplama aşırı ısınırsa hafif bir duman çıkarabilir.

Ve  muhabbet kuşunuzun hassas solunum sistemini olumsuz etkiler.

 Hava, yapışmaz kaplamalardan kaynaklanan zehirli dumanlar içerdiğinde, bu onların ciğerlerinde arıtılarak ani ölüme yol açar.

Kuşunuzu her zaman mutfaktan uzak tutun ve işiniz bittiğinde odayı havalandırın.

 Ağır Metal Zehirlenmesi

Muhabbet kuşları  kemirmeyi seven canlılardır özellikle boyalı ahşap ve metal eşyaları kemirerek, zehirlenebilirler. Bu sebeple onlar için oyuncaklar ve evimizde bulunan eyayalara dikkat etmeliyiz. Boyalı kafes telleri, kablolar, takılar, kurşun kalem, oyuncaklar gibi bir çok eşyanın kemirilmesi, kuşlarımızın zehirlenmesine ve sonucunda ölümlerine neden olabilir.

Gıda zehirlenmesi

Kuşunuz için  hangi yiyeceklerin uygun olduğunu bilmeniz gerekiyor. Aksi takdirde, verilmemesi gereken bir yiyeceğin verilmesi muhabbet kuşu için ölümcül olabilir.

Soğan, sarımsak, mantar ve çiğ patates avokado, yer fıstığı, tuzlu gıdalar, şekerli gıdalar, asitli içecekler, kafein, çikolata, cips gibi gıdalar verilmemesi gereken gıdalardır.

Ayrıca oda içersindeki bazı süs bitkileride kuşlar için zararlı olabilir.

Videolarımız arasında muhabbet kuşlarının sevdiği sebze ve meyveler adlı videomuzu izleyebilirsiniz

Kokulu Mumlar, Temizlik Ürünleri ve Kokular

Kimyasal kokular da muhabbet kuşları için ölümcüldür.

Oda spreyleri ve parfümler kokulu mumlar  muhabbet kuşlarının solumaması gereken kimyasallar içerir. Maruz kalma durumunda, saatler sonra ölüme neden olabilir.

Bir çok  ev temizlik ürünü, evcil kuşların sağlığına zarar verebilecek ölümcül kimyasal kokular yayar. Bu ürünlerle  asla kuşunuzun kafes ve kafes çevresini temizlemeyin veya  püskürtmeyin.

Bu temizlik  ürünlerin kullanılması gerekiyorsa kuşunuzu başka bir odaya almalısınız.

Ayrıca  sigara içilen ortamlarda  evcil kuşların ömrü kısa olmaktadır.

Bu  bahsettiğimiz maddeler kuşlarınızın ani ölümlerine sebep olur.Ancak bir de onların bağışıklığını düşürecek bazı etkenler vardır. Bunların başında stres gelir.Eğer kuşunuz  sahibi tarafından ilgi görmüyorsa,  buna ilaveten başka bir kuş ardaşı da yoksa , yeterli oyuncak ve geniş bir kafese değilse kısacası yanlızlığa terkedilmişse depresyona girecektir. Bu durumdaki bir kuşun bağışıklık sistemi düşer , yeme içme  ve hareket etme isteği azalır.Tüm bunlar kuşu hemen öldürmez ama  yıpratır ve hastalıklara açık hale getirir. Hastalıklarını gizledikleri için bunu erkenden fark edemeyebilirsiniz. Maalesef  bu durumun da sonucu ölüm olabilir.

Sonuç olarak muhabbet kuşları oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Sorumluğunu aldığımız bu canlıların  bakımlarını eksiksiz yerine getirmek,  onlara nelerin yararlı nelerin zararlı olduğu bilmek ve  buna göre davranmak  en önemlisi de onları asla ilgisiz bırakmamak gerekir. Eğer tüm bunları uygularsak onlarla uzun yıllar dostluğumuz sağlıklı bir şekilde devam edecektir.

Yeni videolarda görüşmek dileğiyle hoşçakalın kuşlarınızla mutlu kalın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz