Ana Sayfa Muhabbet Kuşu Bakımı Muhabbet Kuşu Yavru Bakımı El Besleme Yavru Maması

Muhabbet Kuşu Yavru Bakımı El Besleme Yavru Maması

241
0
Muhabbet kuşu Yavru Bakımı el beslemesi Yavru maması
Muhabbet kuşu Yavru Bakımı el beslemesi Yavru maması

Muhabbet Kuşu Yavru Bakımı El Besleme Yavru Maması

Önceki videolarımızda muhabbet kuşlarının yumurtlama dönemi ve bu süreçte yapılması gerekenlerden bahsetmiştik.Bu videomuzda yumurtadan yeni çıkan yavruların yuvadan çıkıncaya kadar  geçen süreçlerinde dikkat etmemiz gereken hususlardan bahsedeceğiz.

Muhabbet kuşu Yavru bakımı

Dişi muhabbet kuşu yumurtladıktan sonra  normal şartlarda  18. günde ilk yavru çıkar. Eğer dişi ilk günden yumurtaların üzerine oturursa yavrular iki günde bir çıkacaktır.

Kuşlarımız  İnci ile Boncuk’un ilk kuluçkalarında  yedi adet yumurtaları oldu. İlk yavru 18.günde dünyaya geldi.Yumurtaların ikisi  boştu kalan beş  yumurtadan  gayet sağlıklı  beş yavru dünyaya geldi.

YENİ DOĞAN YAVRUNUN EL BESLEMESİ

 Dişi muhabbet kuşu yavru yumurtadan çıkmadan iki gün öncesinden kursak sütü üretmeye başlar. Kursak sütü yavrular için oldukça önemlidir.Bu nedenle  eşler  kuluçka döneminde  kursak sütünü arttırıcı besinler ile beslenmelidir.

Hafif sarımsı süte benzeyen bir görüntüsü vardır. İlk besleme kursak sütüyle olur.

Ancak bazen  ebeveyn kuşlar başlangıçta yavrularını beslemeyebilir. Bu nedenle yavrunun yumurtadan çıktığı andan itibaren  annenin besleyip beslemediğini kontrol etmelisiniz.

Beslememe nedenleri şunlar olabilir.

 • İlk kuluçkası olan çiftlerin tecrübesiz olması  
 • Yuvaya çok fazla bakılması ve rahatsız edilmesi
 • Erkek ve dişi muhabbet kuşlarının uyumsuz olması 
 • Yavrunun hasta olması

Bu durumlarda yavruları bizlerin beslemesi gerekebilir.  Ancak bunu yapabilmek için bazı   malzemelerin mutlaka elimizin altında hazır olması gerekiyor.

Bu malzemeler Yavru besleme maması, şırınga, besleme aparatı, yavru besleme kaşığı ve henüz bir kaç günlük yavrular için serum kelebeğidir.

Eğer  hazır satılan el besleme maması yoksa şu ekilde mama hazırlayabilirsiniz.

El beslemesi mama olarak kabuğu soyulmuş muhabbet kuşu yemini havanda döverek un haline getirin .  Normal kuş yemini de havanda döverek kabuklarını ayırabilirsiniz. Un haline getirdiğimiz yemlerin şırıngadan rahat geçmesi için çay süzgeçi ile eliyoruz.

 Mama için mutlaka  kaynatılmış temiz içme suyu kullanın  yavru kuşun bağışıklığının güçlü olması için mamaya mutlaka probiyotik eklemeliyiz.

Bir damla kadar da multivitamin ekliyoruz.

Dilerseniz mamaya mısır unu, pirinç unu, haşlanmış yumurta veya çok az bebe bisküvisi ekleyebilirsiniz.

Ancak yine de  yavru kuşlar için satılan ve yavrunun tüm  besin  ihtiyacını karşılayacak nitelikte hazırlanmış  mamaları tavsiye ediyoruz. Satışta bir iki markanın ürünü öne çıkıyor.

Çok küçük yavrular için mama mutlaka  akışkan olarak hazırlanmalıdır. Yavru büyüdükçe hafif yoğunlaştırabilirsiniz.

Bir haftadan küçük yavruları beslemek durumunda kalırsanız serum kelebeğinin yumuşak hortumunu şırınga ucuna takarak kullanabilirsiniz.Tabi kürdan ucunu mamaya bulayıp küçük yavrunun ağzına değdirerek yedirenler de var, ancak bana göre bu biraz tehlikeli.. Kürdan sert ve sivri olduğu için istemeden yavru zara görebilir. Ayrıca mama açıkta beklediği için soğuk hale gelebilir . Bu sebeple hem sıcaklığı korumak, hem hijyeni sağlamak, hem de yaralanma ihtimalini minimize etmek için  serum hortumu takılmış şırınga kullanıyorum.

Mamayı şırıngaya çektikten sonra  parmağımızla şırıngaya vurarak içindeki havayı boşaltıyoruz.Böylece yavrunun kuşağına hava doldurmamış oluyoruz.

 İlk etapta  yavru biraz zorluk çıkarabilir ama bir kaç beslemeden sonra hem yavru hem de sizin eliniz alışacak daha kolay besleyebileceksiniz. 

Yavruların kursağı  ilk hafta  çok hızlı boşaldığı için sık beslemeniz gerekebilir.  Yeni yavrularda iki üç saatte bir  ve daha sulu mamalarla besleyebilirsiniz. Yavru büyüdükçe  mamayı biraz daha yoğunlaştırarak  günde 3 defa besleyebilirsiniz.

MAMA HAZIRLAMA BESLENME TAKVİYESİ

Anne ve baba kuşlar  yavruların gelişim sürecinde yoğun çaba içerisindeler bu süreçte  sadece yem  ile beslenmek yavruları beslemeleri için yeterli olmuyor. Bizler de düzenli olarak mama takviyesi yapıyoruz. Zaman zaman haşlanmış yumurta rendesi ile çeşitli yeşilleri karıştırarak bazen de  besleyici hazır mamaları ıslatarak beslenmelerine destek oluyoruz. Bu dönemde yem tüketimi de fazladır.Akıllı yemlik kullanmıyorsanız  yemlikleri sürekli kontrol etmeli ve kabuklarını  üflemelisiniz.Ayrıca ilave yemliklerde eklenebilir.

Muhabbet kuşları normal zamanlarda az su içselerde yavru bakım dönemlerde çok daha  fazla su tüketiyor bu sebeple suluklar kontrol edilmeli yada daha büyük suluklar kullanılmalıdır. Ayrıca sulukların temiz olmasına dikkat edilmelidir.

Bazı durumlarda anne ve  baba yavruları beslerken  bazen de sadece annenin beslediği görülebilir. Bu durumlarda erkek kuş kuşağındaki yemleri eşine aktarır, dişi de yuva içinde  yuva içinde yavruları besler.

YUVALIĞIN TEMİZLİĞİ

Kuşlarımız inci ile Boncuğun gayet sağlıklı  5 yavrusu var. Yavrular yumurtadan yeni çıktığında  henüz küçük olduklarından yuvalık fazla kirlenmiyor ve  iki günde bir temizlemek yetiyor. Yavrular büyüdükçe  dışkılama  artıyor ve  her gün temizlenip taban malzemesi yenileniyor.  Yeterli temizlik yapılmadığında yuva içindeki dışkı birikimleri yavrulara bulaşıp onları hasta edebilir bu sebeple hijyen  çok önemli 

Yedek bir plastik folluk  varsa yavruları üşütmeden daha kolay temizlik  yapabilirsiniz. Biz kuluçka döneminde  ve yavruların küçük olduğu zamanlarda taban malzemesi olarak mısır granülü ve siyah çam talaşı kullanıyoruz.Yavrular büyüdükçe sadece mısır granülü yeterli oluyor.Özellikle yaz aylarında bit akar gibi sorunlara karşı yuvalık içine organik  bit tozu ekliyoruz.

YAVRULARIN GELİŞİMİNİN KONTROLÜ

Yavrular doğduğundan itibaren  yem kırmaya başladığı  zamana kadar gün gün yavrunun gelişimini kontrol etmelisiniz çünkü bazı sorunlardan dolayı  yavruların   gelişiminin durduğu hatta ölümle sonuçlandığı görülebiliyor.

Muhtemel yavru  hastalıkları ve ölümlerinin şu sebeplere bağlayabiliriz

 • Anne babanın bayat kalitesiz ve tek çeşit yemle beslenmesi
 • Yuvalıkların kirli bırakılması
 • Suların günlük tazelenmemesi, kirli olması
 • Yuvalığın küçük olmasından dolayı yavruların ezilmesi
 • Yuvalığın havasız olması yada kuşların bulunduğu ortamın havalandırılmaması
 •  Bit  sorunları
 • Anne babadan bulaşan bakteri, kursak mantarı yada genetik hastalıklar
 • Kafeslerin Cereyanda Kalması ve ısı değişikliği
 • Anne veya babanın yavrusuna bakmaması
 • Yavruları varken çiftlerin tekrar çiftleşmesi

Yuvalığın içinde gelişmeyen hasta yavru görüldüğünde  hemen  diğer yavrulardan ayırmalı sıcak  bir ortama alınarak hastalığı teşhis edilmeli ve tedavisi yapılmalıdır. Hastalık teşhisinde mutlaka kanatlılarlardan anlayan veterinerlere götürülmelidir. Yanlış ilaç tedaviside maalesef  kuşların ölümlerine neden olabiliyor.

Son olarak şunu da söyleyelim. yumurtlama dönemindeki gibi yavruların gelişim döneminde de nem oranına  dikkat etmek gerekir. Yavrular hassastır  ve özellikle ilk hafta deri kurumasına karşı  nem oranı %55 üzerinde olmalıdır.

YAVRULARIN YUVADAN ÇIKIŞI

Yavru muhabbet kuşları 24-25 günden sonra  yemleri didiklemeye başlar. bu dönemlerde yuvalık içine dal darı koyduğunuz takdirde yeme daha kolay alışacaktır.Dilerseniz yavrulara kabuksuz yemde  verebilirsiniz. 30.gün yaklaştığında en büyük yavru yuva ağzında görülmeye başlar. Yuva ağzına yakın bir yere dal darı yem koyarsanız buradan da yem yemeye çalışacaktır. Artık 30.günden sonra  en büyük yavrunun  kafes içinde tünekte tünediğini görebilirsiniz.

 Bazı ebevynler  30.günden itibaren beslemeyi keserler. Yavru yem kırmaya  başlasa bile yeterince beslenemeyebilir. Bu durumda biz günde bir kez  el beslemesi yaparak besin takviyesi yapıyoruz.

Yavrular 35. Günden itibaren uçuş denemeleri yaparlar. 40.günden itibaren çok rahatlıkla uçabilirler. Biz bu dönemlerde yavrular ile çok ilgili olduğumuzdan  hiç korkmuyorlar.

 

Önceki İçerikMuhabbet Kuşunun En Sevdiği Oyuncak Rafya ipinden Kuş Oyuncak Yapımı
Sonraki İçerikMuhabbet Kuşu Konuşturma Muhabbet Kuşu Nasıl konuşturulur?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz