Ana Sayfa Evcil Kuşlar Muhabbet Kuşu Müzik Dinler mi? Sevdiği Şarkılar

Muhabbet Kuşu Müzik Dinler mi? Sevdiği Şarkılar

492
0
Muhabbet Kuşu Müzik Dinler mi Sevdiği şarkılar
Muhabbet Kuşu Müzik Dinler mi Sevdiği şarkılar

Muhabbet Kuşu Müzik Dinler mi? Sevdiği Şarkılar

Muhabbet Kuşları Ne Tür Müziklerden Hoşlanır?

Muhabbet Kuşu Müzik Dinler mi? Muhabbet kuşları oldukça sosyal kuşlardır ve yalnız kalmayı sevmezler. Kendi haline bırakılan bir kuşun sessiz  ve mutsuz olduğunu gözlemleyebilirsiniz.Sessiz ortamlarda yaşayan kuşlar ötmezler durgun bir şekilde  tünerler.İnsan sesi, başka bir kuş  sesi ,ıslık sesi ve müzik  sesi bulunan ortamlarda olan kuşlar, öterek veya mırıldanarak tepki verirler.

Muhabbet kuşları müzikten hoşlanır hatta müzik seslerine tepki verebilirler.Kuşlar müzik  kavramını anlamasalar da, enstrümantal bir sesi , klasik bir pop şarkısını  yada kulaklarına huzur veren  sesleri severler.Bu nedenle müzik evcil kuşların hayatlarında mutlaka olmalıdır.

Müzik dinlemenin muhabbet kuşunuz için şu şekilde faydaları da vardır:

  • Müzik  bir iletişim biçimi olduğu için siz ve kuşunuz arasındaki bağı güçlendirir.
  • Muhabbet kuşlarını rahatlatır, sakinleştirir ve kuşun kendini daha iyi hissetmesini sağlar.
  • Müzik çalınan yerde  kuşlar can sıkıntısı çekmezler siz evde yokken dikkatini dağıtır
  • Muhabbet kuşlarını daha mutlu eder ve  eğlenceli hale getirir

Muhabbet Kuşları Onlara Şarkı Söylemenizden Hoşlanır mı?

Sahipleri tarafından  şarkı söylenmesi evcil kuşların hoşuna gider. Çünkü onlar da doğal yaşamlarında kendi aralarında şarkı söyler, konuşur ve eğlenirler.

Kuşunuza şarkı söylediğinizde, özellikle de  onun çok sevdiği bir ses tonu ile söylediğinizde bu onun çok hoşuna gider. Hatta  aynı şarkıyı sürekli söylerseniz bu sesi taklit etmeye ve öğrenmeye  çalışacaktır.

Muhabbet Kuşu Müzik Türlerini Anlayabilir mi?

Muhabbet kuşları farklı seslerin çeşitliliğinden hoşlanabilirler. Papağanların ve  muhabbet kuşlarının  olağanüstü işitme yetenekleri vardır.

Özellikle muhabbet kuşları ton ve ritimdeki ince farkları ayırt edebilir. Böylece farklı ses ve  ötüşler sergileyebilirler. Bundan dolayı muhabbet kuşları  müzik türlerini de anlayabilir. 

Bir muhabbet kuşunun sizin sesinizi yada çevresindeki farklı sesleri hatta  kapı zilini bile taklit edebilirler.  Kuşumuz Boncuk’un  ahşap kasenin çıkardığı sesi taklit ettiği gibi.

Muhabbet Kuşları Ne tür müziklerden hoşlanır?

Muhabbet kuşlarının çoğu sakin ve rahatlatıcı müzikten hoşlanır. Çok yüksek müzik seslerinden korkabilir ve kafaları karışabilir. Evcil kuşların bir çoğu  gürültülü müziklerden hoşlanmazlar.Elektronik müzik veya ağır metal tarzındaki müzikler  muhabbet kuşları için iyi bir seçim değildir. Muhabbet kuşları  daha yatıştırıcı klasik müzik dinlemekten hoşlanır. Bazı kuş sahipleri  kuşlarının piyano veya keman sesini daha çok severek dinlediğini dile getirmişlerdir. Muhabbet kuşları  pop müziği  tarzındaki eğlenceli ve hareketli şarkıları da sever ama en çok sakinleştirici enstrümantallere veya yumuşak seslere tepki verirler.

Muhabbet Kuşunun En Sevdiği Müzik

Kuşunuzun sevdiği müzik türünü  öğrenmenin yolu açtığınız müziğe göre verdiği  tepkilerini izlemektir. Şu şekilde tepkiler verdiğinde 

  • Ötmesi veya yüksek sesler çıkarması
  • kafasını sallaması
  • Vücutlarını dans eder gibi hareket ettirmesi
  • ıslık çalması

Bu tepkiler Kuşunuzun   müziği sevdiği göstergesidir.

Muhabbet Kuşları Neden Müzik eşliğinde öterler

Kuşunuzun  açtığınız müziğe ötüşler sergilediğini fark ederseniz, bu iyi anlama gelir. Müziği sevdiği ve duygusunu ötüşler  ile sergileyerek sesi taklit etmeye çalıştığını anlayabilirsiniz.Erkek muhabbet kuşları, günlük duydukları karmaşık sesleri taklit ederek genellikle dişi muhabbet kuşlarını etkilemeye çalışırlar. Bir erkeğin ötüşleri ne kadar ilginçse, dişinin bundan etkilenme olasılığı o kadar yüksektir.Kuşunuzun duyduğu müzik sesi de bunun bir parçası olabilir.

Bizde Muhabbet kuşlarımıza günün belirli zamanlarında  dinlendirici sakin müzikler açıyoruz. Bu sayede onların daha mutlu ve eğlenceli bir ortamda gün geçirmesini sağlıyoruz.

Yüksek Sesli Müzik açmak zararlı mıdır?

Yüksek sesle müzik dinlemek  muhabbet kuşunuz için iyi değildir. Kuşunuzun  stresli olmasına neden olabilir.

Ayrıca yüksek sesle müzik kuşunuzun işitme sorunlarına neden olabilir.

Sürekli yüksek sese maruz kalmış evcil kuşlar strese girerek tüylerini yolabilir kafes arkadaşları ile kavga edebilir. 

Bunu önlemek için yapmanız gereken hoparlörü kuşunuzun  bulunduğu alandan uzaklaştırmak  ve kuşu rahatsız etmeyecek şekilde ses seviyesini ayarlamaktır.

Muhabbet Kuşları Müzikle Uyuyabilir mi?

Muhabbet kuşları, gece uyurken sessizliği tercih etmeye adapte olmuşlardır, çünkü bu,  doğal yaşamlarındaki tehlikelere karşı tetikte kalmalarını sağlar. Ayrıca sessizlik içinde uyuyan muhabbet kuşları ertesi güne iyice dinlenmiş olarak uyanırlar.Bu nedenle gece müzik sesi açılmaması daha doğru olur.

Müziğin kuşlar üzerindeki olumlu etkileri  bilimsel olarak kanıtlanmış. Bizler de onların en sevdiği müziğin hangisi olduğunu bularak daha mutlu olmalarına katkıda bulunabiliriz.

Hoşçakalın kuşlarınızla mutlu kalın.

 

Önceki İçerikMuhabbet Kuşu İlk yardım nasıl yapılır, İlk Yardım malzemeleri
Sonraki İçerikYeni kuş alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz