Ana Sayfa Muhabbet Kuşu Muhabbet Kuşu Güven Kazanmak

Muhabbet Kuşu Güven Kazanmak

14561
0
Muhabbet Kuşunun Güvenini Kazanmak
Muhabbet Kuşunun Güvenini Kazanmak

Muhabbet Kuşunun güvenini  kazanmak

Güven kaybetmek kolaydır, güven kazanmak ise zordur. Muhabbet kuşu gibi küçük kuşlar  doğal yaşamlarında  diğer yırtıcı hayvanlara kolayca av olabilirler ve her daim tetikte olmak zorundadırlar.  Güven duyuncaya kadar biz insanlar da Onlar için  bir AVCI konumundayız. Onların zihninde bu durumu değiştirmek bizim elimizde.

 Bu  videomuzda kuşunuzun size güvenmesini sağlamak için atmanız gereken adımlardan bahsedeceğiz.

Muhabbet kuşunuzu rahat ettirin.

Evinize yeni gelen bir kuş  muhtemelen çok stresli olacaktır.  Ortam değiştiren bir kuşun   yeni evine alışması 4-5 günü bulacaktır.Yemini ve suyunu değiştirmeniz gerekmedikçe muhabbet kuşunuzu rahatsız etmeyin. Kuşu rahatsız etmemek ve korkutmamak güven kazanmanın en önemli adımlarından biridir.

Kuşunuzun sizden korkmamasını sağlayın

Kuşunuz yeni çevresine alıştıktan sonra  sizin varlığınıza da alışmasını sağlayın. Sizi bir avcı değilde bir dost olarak görmesi  ve sizden bir zarar gelmeyeceğini anlaması için kafese daha yakın bir yere oturun. Ders çalışma, kitap okuma veya telefonda vakit geçirme gibi aktiviteleri kafese yakın yerde yapın  ve  kuşun göz hizasında durarak   sizi takip etmesini sağlayın. Zaman zaman  sakin ve yatıştırıcı bir ses ile  konuşun  size ve sesinize alışmasını sağlayın.

Oda içerisinde serbest bırakın

Muhabbet Kuşununun Güvenini Kazanmak için;

Kuşları oda içerisinde serbest dolaşmasına izin vermek onların daha özgür ve güvende olmasını sağlar.

Kafesin hemen yanına  T tünek veya küçük bir oyun alanı yapın. Kuşu kafese  geri koymaya çalışmayın   acıkınca kendisi kafese geri dönecektir. Bu aşamada  güven kaybetmesine neden olan en büyük hata kuşu yakalamaya çalışmaktır.

Acıkan bir kuş mutlaka  yiyeceğe ulaşmaya çalışacaktır. Eğer  hava kararmaya başladığında kuşunuz halen Kafesine  girmemiş ise  karanlıkta gözleri iyi  göremeyen kuşunuzu ürkütmeden  kafese koymanız daha kolay olacaktır.Böylece kuşunuzla  aranızda bir kovalamaca yaşanmadığı için  size daha kolay güvenecektir. Zamanla kafese girmek bir alışkanlığa dönüşecektir.

Kuşunuza elinizin bir tehdit olmadığını öğretin.

Muhabbet Kuşu Güven Kazanmak için;

Kuşunuz kafesteyken  onunla göz hizasında durun. Elinizle kafesin tellerine dokunarak  onunla sakin bir tonda konuşun.  Onu ürkütmeden  kafesin kapısından  dal darı uzatın. Eğer  yemeye başlarsa bu güven için iyi bir başlangıç demektir.

Kuşunuzu oda içinde serbest bıraktığınızda  acıkacağı zamanı gözleyin.  İlk aşamadan sevdiği yiyeceklerden biri olan dal darıyı  elinizle uzatın. Buradaki amaç elinizden bir şey yemesini sağlamak böylelikle kuşunuz da  elinizden zarar gelmeyeceğini düşünecektir ve  size daha çok güven duyacaktır.

Kuşunuza  vakit ayırın eğitim  verin oyun oynayın

Her gün mutlaka kuşunuza vakit ayırın. Oyunlar oynayın, onunla konuşun ve eğitimler verin.  Verdiğiniz eğitimleri ödüllendirme yöntemiyle yapın. Kuşunuzla bolca vakit geçirmeniz neticesinde  kuşunuz size daha çok alışacak sizi arkadaşı gibi görecek ve size  güven duyacak. Başınıza konacak, omuzunuzdan inmeyecektir. Bu şekilde onunla güçlü bir bağ kurmuş olacaksınız.

Güvenini kaybettirecek davranışlar yapmayın

Muhabbet kuşları oldukça kırılgan ve hassas kuşlardır. Daha önce kazandığınız güveni, basit yanlışlar nedeniyle kaybedebilirsiniz.  Mesela sizi ısırdığında  aniden ve Yüksek sesle bağırıp korkutmayın ,avuç içerisinde tutmayın, istemediği davranışları yapmayın,ö yakalamaya çalışmayın,.Ona huzurlu bir ortam sağlayın ve onu korkutacak olumsuz şeyleri ortadan kaldırın.

Bu anlattıklarımızı uyguladığınız halde  halen Muhabbet kuşunuzla bağ kuramadıysanız muhtemelen geçmişte yaşadığı bazı travmalar nedeniyle olabilir. Pes etmeden onunla iletişim kurmaya  devam edin   eğer yine sonuç alamazsanız üzülmeyin onu sevmeye ve onunla vakit geçirmeye devam edin. Çünkü   evde bir kuş beslemek, onun tüm ihtiyaçlarını karşılamak ve  mutlu ötüşlerini duymak sizi de mutlu edecektir.

Yeni videolarda görüşmek dileğiyle

Hoşçakalın kuşlarınızla mutlu kalın….

 

Önceki İçerikMuhabbet kuşu için Oda Sıcaklığı Nasıl olmalı
Sonraki İçerikEvcil Kuşların için Tohum çimlendirme Tohum Filizlendirme

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz